تبلیغات
تصاویر و مطالب جالب - تاریخچه ی فیزیک

تاریخچه ی فیزیک

نویسنده :آرن کشیشیان
تاریخ:یکشنبه 1 اردیبهشت 1392-06:57 ب.ظ

تعریف فیزیک از واژه یونانی physikos به معنی « طبیعی» و physis به معنی « طبیعت» گرفته شده است. پس فیزیک علم طبیعت است به عبارتی در عرصه علم پدیده های طبیعی را بررسی می کند.

علم فیزیک علم فیزیک رفتار و اثر متقابل ماده و نیرو را مطالعه می کند.مفاهیم بنیادی پدیده های طبیعی تحت عنوان قوانین فیزیک مطرح می شوند.این قوانین به توسط علوم ریاضی فرمول بندی می شوند به طوریکه قوانین فیزیک و روابط ریاضی با هم در توافق بوده و مکمل هم هستند.و دو تایی قادرند کلیه پدیده های فیزیکی را توصیف نمایند.

تاریخچه علم فیزیک از روزگاران باستان مردم سعی می کردند رفتار ماده را بفهمند. و بدانند که:چرا مواد مختلف خواص متفاوت دارند؟ چرا برخی مواد سنگینترند؟ و… همچنین جهان ، تشکیل زمین و رفتار اجرام آسمانی مانند ماه و خورشید برای همه معما بود. قبل از ارسطو تحقیقاتی که مربوط به فیزیک می شد ، بیشتر در زمینه نجوم صورت می گرفت. علت آن در این بود که لااقل بعضی از مسائل نجوم معین و محدود بود و به آسانی امکان داشت که آنها را از مسائل فیزیک جدا کنند. در برابر سوالاتی که پیش می آمد گاه خرافاتی درست می کردند، گاه تئوریهایی پیشنهاد می شد که بیشتر آنها نادرست بود. این تئوریها اغلب برگرفته ازعبارتهای فلسفی بودند و هرگز بوسیله تجربه و آزمایش تحقیق نمی شدند. و بعضی مواقع نیز جوابهایی داده می شد که لااقل بصورت اجمالی و با تقریب کافی بنظر می رسید.

در آن زمان جهان به دو قسمت تقسیم می شد: جهان تحت فلک قمر و مابقی جهان.مسائل فیزیکی اغلب مربوط به جهان زیر ماه بود و مسائل نجومی مربوط به ماه و آن طرف ماه نیز،« فیزیک ارسطو» یا بطور صحیحتر« فیزیک مشائی» بود که در چند کتاب مانند« فیزیک»،« آسمان»،« آثار جوی»،« مکانیک»،« کون و فساد» و حتی« مابعدالطبیعه» دیده می شد.

در قرن 17 ، گالیله برای اولین باربه منظور قانونی کردن تئوریهای فیزیک ، از آزمایش استفاده کرد. او تئوریها را فرمولبندی کرد و چندین نتیجه از دینامیک و اینرسی را با موفقیت آزمایش کرد. پس از گالیله ، اسحاق نیوتن ، قوانین معروف خود «قوانین حرکت نیوتن) را ارائه کرد که به خوبی با تجربه سازگار بودند. بدین ترتیب فیزیک جایگاه علمی و عملی خود را یافت و روزبه روز پیشرفت کرد، مباحث آن گسترده تر شد، تا آنجا که قوانین آن از ریزترین ابعاد اتمی تا وسیعترین ابعاد نجومی را شامل می شود. اکنون فیزیک مانند زنجیری محکم با بقیه علوم مرتبط است و هنوز هم به سرعت در حال گسترش و پیشرفت می باشد.

نقش فیزیک در زندگی هر فرد بزرگ یا کوچک، درس خوانده یا بیسواد ، شاغل یا بیکار خواه ناخواه با فیزیک زندگی می کند. عمل دیدن و شنیدن ، عکس العمل در برابراتفاقات ، حفظ تعادل در راه رفتن و… نمونه هایی از امور عادی ولی در عین حال وابسته به فیزیک می باشند. پدیده های جالب طبیعی نظیر رنگین کمان ، سراب ، رعد و برق ، گرفتگی ماه و خورشید و… همه با فیزیک توجیه می شوند. برنامه های رادیو ، تلویزیون ، ماهواره ، اینترنت ، تلفن و… با کمک فیزیک مخابره می شوند. با این نمونه های ساده ، می توان تصور کرد که اگر فیزیک نبود و اگر روزی قوانین فیزیک بر جهان حاکم نباشند، زندگی و ارتباطات مردم شدیدا دچار مشکل می شود.

فیزیک و سایر علوم فیزیک، دینامیک و ساختار درونی اتم ها را توصیف می کند. و از آنجا که همه مواد شامل اتم هستند، پس هر علمی که در ارتباط با ماده باشد، با فیزیک نیز مرتبط خواهد بود. علومی نظیر: شیمی ، زیست شناسی ، زمین شناسی ، پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی ، دامپزشکی ، فیزیولوژی ، رادیولوژی ، مهندسی مکانیک ، برق ، الکترونیک ، مهندسی معدن ، معماری ، کشاورزی و … . فیزیک درصنعت ، معدن ، دریانوردی ، هوانوردی و… نیزکاربرد فراوان دارد. اینکه ابزار کار هر شغلی و هر علمی مبتنی براستفاده ازقوانین و مواد فیزیکی است، نقش اساسی فیزیک درسایر علوم و رشته ها را نمایان می کند. علاوه برآن استفاده روزافزون از اشعه لیزر در جراحی ها و دندانپزشکی، رادیوگرافی با اشعه ایکس در رادیولوژی ، جوشکاری صنعتی و… نمونه هایی از کاربردهای بیشمار فیزیک در علوم دیگرمی باشند.


فیزیک و آینده با این روند رو به رشدی که علم فیزیک در کنار سایر علوم دارد، می توان امیدوار بود که در آینده به چراها و چگونگی های عالم طبیعت پاسخ داده شود و این دنیای فیزیک سکوی پرتاب به عالم متا فیزیک باشد. در آینده شاید رسیدن به سرعت نور و فراتر از آن را مقدور باشد. در آینده شاید بتوان : - مثالهای عجیب نسبیت را عملی کند. - معمای مثلث برمودا را حل کند. - واقعیت یوفوها( بشقاب پرنده ها) را مشخص کند. - به راز وجود یا عدم وجود هوش فرا زمینی واقف شود. - و…

كشفیات وابسته به فیزیك

اعراب – مصریان و دیگران نظام عدد نویسی كنونی – هندسه مقدماتی و ریاضیات مقدماتی را ابداع می كنند.

قبل از میلاد :

525 فیثاغورث : با ابداع آمیزه ای از ریاضیات و عرفان از افسانه رویگردان شده به اعداد كه آنها را منبع حقیقت می داند روی می آورد.

340 ارسطو : مجادله می كند كه زمین به جای یك فلات مسطح یك كره گرد است.

295 اقلیدس : كتاب خود عناصر را منتشر و دانش هندسه را منظم و مرتب می كند.
260 اریستار كوس ساموسی : اصل گردش زمین به گرد خورشید و عالمی بسیار پهناور را پیش می كشد.

240 : ارشمیدس : مكانیك كلاسیك و دانش فیزیك مقدماتی را پی ریزی و مدون می كند.

200 اراتوستنس : روش اندازه گیری محیط زمین را به دست می دهد.

100 كلادیوس پتالومی ( بطلمیوس) : مدل پیچیده زمین مركزی جهان را می سازد كه تا 1400 سال بعد اساس دانش نجوم باقی می ماند.

بعد از میلاد

1515 لئوناردو داوینچی : در زمینه های مكانیك – هیدرولیك و آیرو دینامیك مشاهدات و برداشت های مهمی می كند.

1543 نیكلاس كپرنیك : كتاب ( درباره گردش سیارات) را منتشر و اصل خورشید مركزی جهان را مطرح می كند.

1572 تیكوبراهه : یك نوا (ستاره جدید = Nova ) مشاهده می كند كه گواهی بر متغیر بودن جهان می شود.

1610 گالیلئو گالیله : برای نخستین بار آسمان شب را از درون یك دوربین نجومی تلسكوپ می بیند و كشفیاتی را اعلام میكند كه موید صحت نظریه كیهانی كپرنیك است.

1619 یوهان كپلر : ثابت می كند كه مسیر حركت سیارات به گرد خورشید بیضی شكل است و قوانین حركت آن ها را بدست می آورد.

1687 آیزاك نیوتن : با انتشار كتاب پرنسیپای خود نشان می دهد كه نیروی جاذبه ثقل كه از قانون تناسب معكوس با مجذور فاصله پیروی می كند. عامل حركت سقوطی اجسام به طرف زمین و حركت مداری كره ماه به زمین – هر دو – یكی است.

1799 پی یر سیمون دو لاپلاس : برای فرضیه جاذبه عمومی نیوتن شالوده ای ریاضی بنا و نظریه احتمالات را نیز پی ریزی می كند. لاپلاس به پایه گذاری دستگاه آحاد اندازه گیری متریك هم كمك می كند.

1824 كارل فردریش گاوس : اصول هندسه غیر اقلیدسی را پی ریزی می كند.

1824 كریستین دوپلر : كشف می كند كه فركانس امواج نوری و صوتی یك منبع در حال حركت به چشم و گوش یك ناظر ایستاده كمتر می آید اگر منبع در حال دور شدن از او و بیشتر می آید. اگر منبع در حال نزدیك شدن به او باشد.

1831 مایكل فارادی : پدیده القای الكترومغناطیسی را كشف می كند.

1848 ویلیام كولن : دمای صفر مطلق را تعیین می كند.

1848 ژان لئو فوكو : روش هایی برای اندازه گیری سرعت نور در هوا ابداع و ثابت می كند كه سرعت سیر نور در آب و سایر محیط های شفاف به نسبت عكس ضریب های شكست نوری آن محیط كاهش می یابد.

1860 رابرت بنزن و گوستاو كیرشهف : تجزیه طیفی را پی ریزی و مقایسه مواد آزمایشگاهی با مواد سازنده خورشید و ستارگان دیگر را كه در عمل به معنای امكان تعیین جنس مواد سازنده آن كرات از روی زمین است ممكن می كند.

1864 جان كلارك ماكسول : در گفتار درباره الكتریسیته و مغناطیس- را كه امكان فهم پدیده های مربوط به این حوزه دانش را بسیار بیشتر می كند منتشر می سازد.

1879 آلبرت مایكلسن : با استفاده از اصول فوكو سرعت سیر نور را اندازه می گیرد.

1887 آلبرت مایكلسن و ادوارد مورلی : آزمایش های دقیقی انجام و به كمك آن ها نشان می دهند كه فضا از چیزی به نام اتر كه وجود آن برای انتشار نور لازم دانسته می شد نمی تواند پر باشد.

1894 هاینریش هرتز : عملا نشان می دهد كه امواج الكترومغناطیسی با سرعت نور سیر می كنند و مانند آن می توانند بازتابش و شكست داشته باشند و قطبی یا پلاریزه هم بشوند.

1895 ویلیام رونتگن : اشعه ایكس را كشف و نخستین برنده جایزه نوبل در فیزیك می شوند.

1898 ماری و پیر كوری : عناصر رادیو اكتیو رادیوم و پولونیوم را شناسایی می كنند.

1900 ماكس پلانك : نظریه كوانتومی تابش (تشعشع) را بصورت یك اصل بیان كرد و با آن فیزیك كوانتومی را پایه ریزی كرد.

1904 ارنست رادرفورد : نشان می دهد كه عمر زمین را می توان با محاسبه مقدار گاز هلیومی كه از سنگ معدن مواد رادیواكتیو خارج می شود اندازه گرفت.

1905 آلبرت انیشتین : مقالاتی درباره نظریه نسبیت خاص – پدیده فوتو الكتریك و حرارت براونی منتشر می كند كه نظریه نسبیت وی اندازه كیری زمان و مكان در سرعت های زیاد را ناهنجار و جرم و انرژی را معادل یكدیگر می داند.

1906 جی جی تامسون : وجود ذره الكترون را عملا تثبیت می كند.

1911 ارنست رادرفورد : نشان می دهد كه بخش اعظم جرمی اتم در هسته بسیار كوچك آن جای دارد.

1913 نیلز بوهر : نظریه ساختار اتم را فرمول بندی می كند.

1916 آلبرت انیشتین : نظریه نسبیت عام خود را كه نظریه بنیادی درباره فضا – زمان و جاذبه ثقل است منتشر می كند و جاذبه ثقل را پدیده ای ناشی از فضای خمیده میداند.

1924 شاهزاده لویی دوبروی : اصل علمی را مطرح می كند كه به موجب آن ماده حتی شیئی مانند الكترون كه در حالت عادی ذره شناخته می شود در عین حال رفتار موجی هم دارد.

1925 ولفگانگ پاولی : اصل منع (exclusion principal) خود را كه در شناخت خطوط طیفی نور ستارگان و سحابی ها كارایی دارد بیان می كند.

1926 اروین شرودینگر : معادله موج خود را كه شارح چگونگی حركت امواج دوبروی از مكانی به مكان دیگر است. و اینك معادله مركزی مكانیك كوانتومی دانسته می شود تدوین و تثبیت می كند.

1927 یان اورت : ثابت می كند كه كهكشان راه شیری در چرخش است و چندی بعد با استفاده از تلسكوپ رادیویی نقشه هایی از بازوی مارپیچی این كهكشان تهیه می كند.

1928 پی . ا. ام دیراك : با محاسبه وجود ذرات ضد ماده را پیش بینی می كند كه اینها ذراتی هستند مانند ذرات ماده معمولی ولی بار الكتریكی مختلف العلامه با بار آنها ( یكی از آنها پزیترون است كه ضد الكترون است)

1929 ادوین هابل : با استفاده از تجزیه و تحلیل طیفی نشان می دهد كه جهان واقعا آنگونه كه انیشتین با محاسبه پیش بینی كرده است در حال انبساط است.

1931 ولفگانگ پاولی : وجود ذره نوترینو را با محاسبه پیش بینی می كند.

1932 جیمز چادویك : ذره نوترون را كشف و جایزه نوبل 1935 در فیزیك را نصیب خود می كند.

1938 لیزه و اوتو هاهن : پدیده شكافت هسته اتم را كشف می كند و هاهن به پاس آن كشف جایزه نوبل دریافت می كند ( همكار او میتز پیش از كامل شدن كار مجبور به فرار از آلمان نازی می شود ولی آگاهان نقش آن خانم را در آن تلاش محفوظ می دانند.)

1939 لئوزیلارد : به مفهوم واكنش زنجیره ای در فیزیك اتمی دست می یابد و یكی از چند نویسنده نامه ای به امضای انیشتین به رئیس جمهور روزولت می شود. نامه درباره توانایی های بمب اتمی و علمی بودن ساخت آن با استفاده از پدیده شكافت هسته اورانیوم است.

1942 انریكو فرمی : سرپرستی برنامه ساخت و راه اندازی نخستین راكتور اتمی جهان را كه بخشی از پروژه منهتن است به عهده می گیرد.

1945 جی رابرت اوپنهایمر : برنامه ساختن نخستین بمب اتمی را كه بخشی از پروژه منهتن است رهبری می كند.
1946 ژرژ گاموف : پیش بینی می كند كه انفجار بزرگ آغازگر جهان باید تشعشعات كیهانی پشت صحنه ای بار آورده باشد.

1960 آلن سندیج و توماس ماتیوس : كوازار ها را كه دورترین كهكشانها ( دورترین تا زمین) هستند كشف می كنند.

1961 مری گل مان ویووال نعمان : مستقل از یكدیگر طرح طبقه بندی ذرات درون اتمی را كه گل مان طرح هشت لایگی می نامند می ریزند

1963 ئی . ان . لورنتز : نخستین مقاله درباره نظریه درهم ریختگی را منتشر می كند.

1964 مری گل مان و جرج زوویك : مستقل از یكدیگر نظریه تشكیل یافتن پروتون و نوترون و هادرون دیگر از ذرات جدید كوچكتری به نام كوارك را پیش می شكد كه نام كوارك و گل مان انتخاب می كنند.

1965 ریچار فاینمن : مشتركا با توموناكو و شوینگر جایزه نوبل در فیزیك را بپاس ابداع نظریه الكترودینامیك كوانتومی برنده می شوند. نظریه ای كه ابداع آن در طریق جستجو برای درك طبیعت گام مهمی به جلو تلقی می شود.

1965 رابرت ویلسون و آرنونپنریاس : وجود تشعشعات یا تابش هایی را در اعماق فضا كشف و صحت نظریه انفجار بزرگ را تایید آزمایش می رسانند.

1968 آزمایش های انجام شده در مركز شتاب دهنده خطی دانشگاه استنفورد صحت نظریه كوارك ها را تایید میكنند.

1981 آلن گوت : این اصل را كه عالم كیهانی اولیه از یك دوره انبساط قابل نمایش با یك تابع ریاضی نمایی گذر كرده است ثابت می كند.

1995 دانشمندان شاغل در آزمایشگاه دستگاه شتاب دهنده ملی فرمی – نشانه های وجود كوارك (رو) آخرین عضو پیدا نشده خانواده ذرات تشكیل دهنده سنگ بنای كل ماده موجود در عالم را پیدا می كند.


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
rezeptfrei cialis apotheke
یکشنبه 2 تیر 1398 07:03 ب.ظ

You suggested this terrifically.
cialis pills tadalafil 5mg compare prices cialis uk cialis 10mg prix pharmaci cialis 100 mg 30 tablet cialis lowest price how to buy cialis online usa tadalafil 20 mg generic cialis pro acheter du cialis a geneve
cialis lilly tadalafi
یکشنبه 2 تیر 1398 04:16 ق.ظ

Incredible a good deal of valuable facts!
acheter cialis kamagra purchase once a day cialis cialis prezzo al pubblico only here cialis pills costo in farmacia cialis cialis without a doctor's prescription cialis side effects discount cialis generic cialis 20mg tablets miglior cialis generico
http://duckhontio.strikingly.com/
شنبه 1 تیر 1398 11:19 ق.ظ

You actually suggested this effectively.
link for you cialis price cialis prezzo al pubblico cialis kamagra levitra dosagem ideal cialis cialis ahumada cialis for sale in europa female cialis no prescription cialis 50 mg soft tab cialis generico lilly comprar cialis 10 espa241a
cialis with 2 days delivery
جمعه 31 خرداد 1398 07:22 ب.ظ

You reported this exceptionally well.
5 mg cialis pharmacie en ligne generic cialis pill online click now buy cialis brand prix cialis once a da cialis purchasing cialis for sale cialis generika in deutschland kaufen buy cialis cheap 10 mg cialis savings card cialis 5 mg funziona
http://midori.strikingly.com/
جمعه 31 خرداد 1398 03:41 ق.ظ

You said it perfectly..
no prescription cialis cheap cialis baratos compran uk 200 cialis coupon cialis baratos compran uk cialis pills price each cialis wir preise we choice cialis pfizer india cialis official site cialis generic tadalafil buy chinese cialis 50 mg
lowest cialis prices
چهارشنبه 29 خرداد 1398 04:38 ب.ظ

Appreciate it! Loads of tips.

cialis kamagra levitra ou acheter du cialis pas cher free cialis cialis australian price buying cialis overnight cialis sale online what is cialis cialis free trial cialis daily chinese cialis 50 mg
Online cialis
چهارشنبه 29 خرداد 1398 12:20 ق.ظ

Good posts. Regards.
wow look it cialis mexico the best choice cialis woman fast cialis online cialis official site cialis et insomni cialis soft tabs for sale bulk cialis cialis arginine interactio generic cialis review uk 5 mg cialis pharmacie en ligne
http://barningbo.strikingly.com/
سه شنبه 28 خرداد 1398 01:33 ق.ظ

Excellent forum posts. Regards.
cialis italia gratis cialis mit grapefruitsaft overnight cialis tadalafil cialis generique cialis 100 mg 30 tablet how much does a cialis cost cialis savings card cialis generico buying cialis on internet how much does a cialis cost
order cialis from india
دوشنبه 27 خرداد 1398 10:50 ق.ظ

Thank you. Plenty of forum posts.

try it no rx cialis cialis free trial cialis generika in deutschland kaufen acquisto online cialis cialis et insomni cost of cialis cvs cialis kamagra levitra 5 mg cialis pharmacie en ligne we like it cialis soft gel does cialis cause gout
tadalafil online
یکشنبه 26 خرداد 1398 09:09 ب.ظ

You suggested it really well.
look here cialis order on line cialis kamagra levitra when will generic cialis be available i recommend cialis generico acheter cialis meilleur pri cialis diario compra cialis generico in farmacia import cialis cialis free trial generic low dose cialis
Buy cialis online
یکشنبه 26 خرداد 1398 06:34 ق.ظ

Cheers. A lot of knowledge.

cialis free trial tarif cialis france cialis 5mg billiger cialis professional yohimbe click now cialis from canada cialis 5mg billiger tadalafil 20 mg safe dosage for cialis cost of cialis per pill cialis generico
http://hoobalou.strikingly.com/
شنبه 25 خرداد 1398 05:01 ب.ظ

You have made your position very nicely.!
buy cialis online legal click now buy cialis brand cialis 20 mg effectiveness cialis arginine interactio acheter du cialis a geneve opinioni cialis generico look here cialis order on line cialis dose 30mg cialis daily dose generic cialis online nederland
Buy generic cialis
جمعه 24 خرداد 1398 12:17 ب.ظ

With thanks. I enjoy it.
import cialis generic cialis soft gels order a sample of cialis does cialis cause gout canada discount drugs cialis cialis kamagra levitra cialis official site cialis pas cher paris cialis cipla best buy cialis generic tadalafil buy
Buy cialis
پنجشنبه 23 خرداد 1398 09:59 ب.ظ

You explained it adequately.
cipla cialis online cialis name brand cheap cialis online deutschland cialis patent expiration wow cialis 20 cialis baratos compran uk canadian drugs generic cialis cialis 100 mg 30 tablet achat cialis en europe cialis professional from usa
Cialis 20 mg
پنجشنبه 23 خرداد 1398 08:42 ق.ظ

You actually suggested it adequately!
what is cialis cialis professional yohimbe cialis tadalafil cialis 10 doctissimo cialis 20mg viagra or cialis cialis kaufen bankberweisung cialis manufacturer coupon cialis generique 5 mg safe dosage for cialis
http://haigraphkip.strikingly.com/
چهارشنبه 22 خرداد 1398 06:38 ب.ظ

With thanks! Awesome information.
cialis 5 mg effetti collateral cialis 50 mg soft tab how much does a cialis cost usa cialis online i recommend cialis generico cialis uk next day we recommend cialis info cialis generika in deutschland kaufen callus cilas
cialisvie.com
دوشنبه 20 خرداد 1398 03:23 ب.ظ

Wow a good deal of useful knowledge.
cialis sale online side effects for cialis where to buy cialis in ontario buy original cialis cialis for sale in europa cialis daily reviews purchase once a day cialis cuanto cuesta cialis yaho cialis professional yohimbe cialis daily
http://cialisvie.com/
یکشنبه 19 خرداد 1398 09:24 ق.ظ

Valuable advice. Thanks.
cialis mit grapefruitsaft tadalafil 20 mg cialis lilly tadalafi how much does a cialis cost generic cialis pill online generic cialis at walmart where do you buy cialis cialis cuantos mg hay viagra vs cialis cialis qualitat
cialisvie.com
شنبه 18 خرداد 1398 04:20 ق.ظ

Good posts. Thank you!
cialis lowest price cipla cialis online generic cialis 20mg uk cialis price in bangalore cialis 20 mg cialis for sale in europa generic cialis levitra cialis 10mg prix pharmaci warnings for cialis cialis 30 day sample
http://canadianorderpharmacy.com/
جمعه 23 فروردین 1398 06:56 ب.ظ

Nicely put. Appreciate it.
most reliable canadian pharmacies canadianpharmacyusa24h is it legal canadian medications pharmacy canadianpharmacyusa24h canadian online pharmacies legal north west pharmacy canada cialis from canada canadian medications list Canadian Pharmacy USA canada medication
http://canadianpharmacyes.com/
پنجشنبه 22 فروردین 1398 05:19 ق.ظ

Appreciate it. Numerous content!

canadian pharmacy cialis drugs for sale on internet canadian pharmacys buy viagra now online pharmacies tech school northwest pharmacies canadian medications, liraglutide online canadian discount pharmacies drugs for sale usa aarp recommended canadian pharmacies
buy cialis with no prescription
جمعه 16 آذر 1397 07:08 ق.ظ

Amazing facts. Thanks.
cialis generic tadalafil buy cialis prezzo in linea basso prezzo di cialis in bulgaria compare prices cialis uk dose size of cialis chinese cialis 50 mg american pharmacy cialis cialis 20mg preis cf 40 mg cialis what if i take tadalafil
buy cialis usa
پنجشنبه 15 آذر 1397 12:00 ب.ظ

This is nicely expressed! !
cialis usa cost overnight cialis tadalafil precios cialis peru buy brand cialis cheap price cialis per pill cialis italia gratis canada discount drugs cialis ou acheter du cialis pas cher cialis 5 mg buy order cialis from india
buy cheap cialis coupon
چهارشنبه 14 آذر 1397 03:46 ب.ظ

With thanks, Lots of information.

generic cialis at the pharmacy buy generic cialis cialis 200 dollar savings card prescription doctor cialis tadalafilo cialis cost we choice cialis pfizer india generic cialis at the pharmacy cialis 5mg prix cialis from canada
Buy generic cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 04:07 ق.ظ

Helpful stuff. Cheers!
i recommend cialis generico cialis 30 day trial coupon cialis australian price price cialis wal mart pharmacy cialis pills effetti del cialis viagra vs cialis brand cialis nl generic cialis review uk sublingual cialis online
buy cialis usa
سه شنبه 13 آذر 1397 05:02 ب.ظ

Thanks! Loads of facts!

cialis 30 day sample cialis venta a domicilio we choice cialis pfizer india generic cialis levitra cialis 5mg billiger generic cialis at walmart acheter cialis meilleur pri discount cialis overnight cialis tadalafil best generic drugs cialis
Generic cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 05:41 ق.ظ

You said this perfectly!
cialis baratos compran uk generic cialis review uk look here cialis cheap canada cialis savings card cialis in sconto we choice free trial of cialis cialis pills in singapore cialis daily dose generic interactions for cialis cialis prices
buy cialis pills
دوشنبه 12 آذر 1397 05:33 ب.ظ

Awesome material, Appreciate it.
cialis uk next day price cialis wal mart pharmacy il cialis quanto costa order generic cialis online buying cialis overnight cialis pills in singapore cipla cialis online cialis canada on line cialis prezzo al pubblico callus
Cialis 20 mg
دوشنبه 12 آذر 1397 05:24 ق.ظ

Very good postings. Thanks a lot!
sialis cialis italia gratis discount cialis cialis generika cialis pas cher paris cialis 5 mg para diabeticos cialis en mexico precio cialis 10 doctissimo overnight cialis tadalafil walgreens price for cialis
online cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 05:48 ب.ظ
i http://www.cialisps.com/ buy cialis
cialis and synthroid
cialis coupon
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo
* *

جاوا اسكریپت


ابزار وبلاگنویسی * * *
این سایت را حمایت می کنم
* Oneline users :