تبلیغات
تصاویر و مطالب جالب - تاریخ یونان

تاریخ یونان

نویسنده :آرن کشیشیان
تاریخ:پنجشنبه 11 مهر 1392-09:45 ب.ظ

یونان یكی از تمدنهای باستانی و قدیمی بشری است كه قدمت آن به چند هزار سال قبل از میلاد می‌رسد. یونانیان را دو نژاد یونانی و دوری تشكیل داده‌اند و نیز اقلیتهایی چون اسلاو، بلغاری، صرب ها،‌در میان آنها وجود دارد. یونانی ها در نواحی دریای اژه و در آسیای صغیر و دوریها در سراسر جزیره كرت و جزایر همجوار و در بخشی از پلوپونسپوس و نقاط دیگر می‌زیسته و دارای فرهنگهای متفاوتی بوده‌اند،‌ به گونه‌ای كه هنوز فرهنگ جزیره كرت تاكنون در این سرزمین مشهود است.

از حدود چندین هزار سال پیش از میلاد در سرزمین یونان جوامع بشری وجود داشته كه یونانی ها آنرا پولیس (شهر) می‌نامیدند. مراكزی چون آتن، ‌اسپارت،‌ كرت از نقاطی است كه قدمت طولانی دارد. شهر آتن درآغاز قرن هفتم ق.م شامل سرزمین آتیك بوده كه در سال 683 پیش از میلاد حكومت پادشاهی موروثی در آن لغو و حكومتی شبیه به جمهوری برقرار گشت. اسپارت نیز در همین قرن مركز ادبیات یونان بوده ولی از سالهای 600 ق.م حكومت نظامیان در این شهر حاكم شد.


در سال 359 ق.م فیلیپ دوم پادشاه مقدونیه، ‌حكومت خود را توسعه داد و رهبری خویش را بر یونان تحمیل كرد. وی تقریباً بر تمامی یونان حكمروایی كرد تا آن كه در سال 336 اسكندر مقدونی پرورش یافتة ارسطو و شاگرد او جانشین وی می‌شود. با روی كار آمدن وی جنگ‌های زیادی صورت گرفت و پس ازسلطه نهایی بر تمامی یونان از جمله آتن، گستره متصرفات خود را به سوی شرق یونان،‌آسیای صغیر و سرزمین پهناور ایران كشاند. وی در سال 334 ق.م در نبرد گرانیك بر ایرانیان چیره شد و شهرهای یونانی آسیای صغیر را تصرف كرد. در جنگی با داریوش سوم در ناحیة ایسوس بر او غلبه یافت و نیز در جنگ دیگر در دشت گوگمل (شرق دجله) سپاه ایران را به فرماندهی داریوش سوم شكست داد. از سالهای 331 ق.م به بعد ایران را كاملاً در تسخیر خود درآورد. با مرگ اسكندر در سال 323 ق.م بین سرداران وی بر سر متصرفات، جنگهایی صورت گرفت كه در نهایت تمامی قلمرو و فتوحات اسكندر به سه بخش وسیع تقسیم گردید. بطالسه در مصر،‌سكولیان در  بین النهرین ( ایران و.)، آنتی گونها در یونان و مقدونیه حكمروایی كردند.

در قرن دوم ق.م یونان بخشی از روم شرقی (بیزانس) شد كه تا قرن 15.م ادامه داشت در سالهای 652 به بعد مسلمانان به قبرس و جزایر جنوبی سرزمین یونان از جمله رودوس دست یافتند وبعدها جزایری چون سارونی و كرت و  را تصرف كردند. بیشتر این تصرفات اكنون جزو جزایر جنوبی یونان فعلی است. در زمان تركهای عثمانی،‌مسلمانان ترك به قسمتهای شمالی و بخشهایی از یونان دست یافتند كه با اضمحلال و انقراض امپراطوری بیزانس در اواسط قرن پانزدهم وسقوط قسطنطنیه و اوج‌گیری قدرت و توسعه فتوحات عثمانیها تا پایان همین قرن یونان فعلی در تصرف عثمانیها بود. تسلط تركهای عثمانی تا قرن نوزدهم وجود داشت. در طول این سالها شورشهای محلی صورت می‌گرفت كه عموماً سركوب می‌شدند. با تضعیف امپراطوری عثمانی،‌شورشهای استقلال طلبانه شكل تازه‌ای به خود گرفت یكی از رهبران جنبش ضد عثمانی شخصی بنان ریكاس فرائیوس بود كه در سال 1796 بدست قوای عثمانی دستگیر و سال بعد اعدام شد.

در جنگهای سالهای 1727  1826. قوای عثمانی كه متحمل خسارات شدیدی شدند، ‌سرانجام منجر به انعقاد پیمان آدیانوپل در سال 1829 شد كه با مداخله دولتهای مقتدر اروپایی این جنگها به نفع یونان پایان یافت و به یونان وعدة خود مختاری داده ‌شد. روسیه و انگلستان و فرانسه درسال 1832 با اعمال نفوذ خود استقلال كامل یونان را از عثمانی گرفتند و حكومت پادشاهی را در این كشور مستقر ساختند. و « اُتوی اول »، پسر لویی پادشاه باواریا (درجنوب آلمان غربی) را در سن هفده‌سالگی به پادشاهی این كشور گماشتند. وی ابتدا روشی استبدادی در پیش گرفت اما كودتای نظامی سال 1843.م او را وادار به پذیرش قانون اساسی و تشكیل پارلمان نمود. « اتو » در سال 1862 از سلطنت خلع شد. پس از اتو مجمع یونان « ژرژ اول » را در سال بعد به سلطنت انتصاب كرد كه در همین سال یك قانون اساسی برای این كشور تدوین نمود. در سال 1908. م  جزیره كرت جزیی از خاك یونان شد و در سال 1909 الئوترپوس به عنوان نخست وزیر بر سركار آمد و تا زمان مرگش از موثرترین شخصیتهای سیاسی یونان به شمار می‌رفت.

درسال 1923 « ژرژ دوم » براثر فشار مخالفان جمهوری‌خواه، كشور را ترك كرد. به دنبال آن در سال 1924 در این كشور اعلام جمهوری شد. به دلیل ضعف حكومت جمهوری در تأمین خواسته‌های مردم و اداره كشور در سال 1935 كودتایی رخ داد. كودتاچیان شاه را به كشور بازگرداندند و ژرژ قانون اساسی را لغو و دولت دیكتاتوری « ژنرال متاكساس » را حاكم كرد. با آغاز جنگ جهانی دوم در سال 1941 نواحی عمده یونان اشغال گردید. دراین زمان تا پایان جنگ نیروهای ضد رژیم سلطنتی و اشغالگران فاشیست به مبارزة سختی با یكدیگر پرداختند. با پایان یافتن جنگ و خروج اشغالگران نازی از یونان در سال 1944 دولت دست ‌نشانده انگلیس زمام امور را در دست گرفت و از تمامی نیروهای مبارز خواسته شد تا سلاحها را زمین گذاشته و آماده انجام رفراندوم باشند. با این ترفند به كشتار و دستگیری مبارزان پرداختند، اما مبارزان مجدداً تشكیل سازمان داده و ارتش دمكراتیك یونان را به وجودآوردند و جنگ شدیدی را علیه رژیم سلطنتی آغاز كردند.

وضعیت بعد از جنگ دوم جهانی ضعف مفرط انگلیس درحمایت از دولتهای دست‌ نشانده و سركوب جنبشهای رهایی‌بخش، زمینه را طوری فراهم‌آورد تا ابرقدرت تازه‌نفس وارد صحنه جهانی شود و تقریباً جایگزین قدرتهای ضعیف فعلی گردد. آمریكا كه دراین زمان یكی از غولهای اقتصادی و نظامی نام گرفته بود و از ناحیه جنگ اول و دوم جهانی خسارات مستقیم و چندانی هم ندیده بود وارد كارزار شد، و در سال 1946 كنگره این كشور قانونی را اعلام كرد كه طبق آن در هر نقطه از جهان اگر صلح جهانی ( در حقیقت منافع آمریكا و ) در خطر باشد آمریكا مجاز است نیروهای خود را وارد معركه كند. تقریباً در همین سالها یونان همچون دیگر كشورهای تحت نفوذ استعمار،‌شاهد ورود ابرقدرت تازه‌نفس بود. آمریكا از این تاریخ به بعد نفوذ خود را در یونان نیز گسترش داد و با حمایت از رژیم سلطنتی به سركوب حركتها و مبارزات داخلی و مردمی پرداخت.

در سال 1952 « الكساندر پاپاگوس » به نخست وزیری رسید و دولت نسبتاً مستقلی تشكیل داد او سه سال بعد درگذشت و « كنستانتین كارامانلیس» جانشین وی شد. در سال 1963 به دنبال اختلاف نظرهایی كه بین او و شاه بروز كرد وی از سمت خودكناره‌گیری نمود و به فرانسه رفت. « جرج پاپاندرئو » در سال 1964 دولت جدید یونان را تشكیل داد كه دارای گرایشات ضد آمریكایی بود. در سال 1965 كنستانتین دوم پسر پل اول به سلطنت رسید كه در آغاز كار با اختلاف با تركیه بر سر قبرس روبرو شد. در سال 1966 پاپاندرئو از نخست وزیری بركنار شد و تا سال 1967 سراسر یونان بحران و اغتشاشات زیادی را شاهد بود. در سال 1967 با كودتای نظامی كه یك افسر امنیتی بنام « پاپادوپولوس » وگروهی از همكارانش انجام داد خود به عنوان نخست‌وزیر قدرت را در دست گرفت و كنستانتین دوم پادشاه یونان كشور را ترك نمود.بدین ترتیب تغییر حكومت در درون نیروهای حاكم بر یونان صورت گرفت اما استبداد همچنان حاكم بود و رژیم نظامی سرهنگها با بازداشتها، دستگیریها و سركوب‌ها، حكومت خود را بر كشور ادامه داد.

در1974 به دنبال مبارزات مستمر مردم با سلطنت، حكومت سلطنتی ملغی و رژیم جمهوری اعلام شد و هفت سال حكومت نظامیان در آن كشور پایان یافت. كنستانتین كارامانلیس كه در سال 1955 از سوی شاه به ریاست حكومت منصوب شده و حدود هشت سال زمامداری كرده‌بود، در این تاریخ به نخست وزیری انتخاب شد و گیفریكیس كه با كودتایی در سال 1973 علیه حكومت سرهنگها به قدرت رسید، به ریاست جمهوری یونان انتخاب شد.در1980 كارامانلیس مجدداً به نخست‌وزیری برگزیده شد. در دوره كارامانلیس،‌یونان به غرب و بویژه آمریكا بسیار نزدیك شد، وی با سیاستهای محافظه كارانه خود سعی داشت این مسیر را تقویت نماید. او به همراه دولتهای محافظه‌كار تلاش كرد تا در پیمان نظامی ناتو و جامعه اقتصادی اروپا، ( از عمد‌ه‌ترین سازمانهای غربی) نقش فعال داشته باشد. اگرچه به دلیل اختلافات یونان با تركیه بر سر مسألة قبرس مانع بزرگی بر سر الحاق یونان به ناتو به وجود آمد، اما بازار مشترك توانست یونان را در خود جای دهد. كودتای نظامی در تركیه در سال 1980 باعث شد تا حدودی اختلافات یونان با تركیه كاهش یابد و به دنبال آن ژنرال كنعان اورن با پیوستن كشور یونان به ناتو موافقت كرد. در این میان تظاهرات عظیم تركیه هم نتوانست مانع پیوستن یونان به پیمان ناتو گردد.

در1981سوسیالیستها با یك خط مشی ضد آمریكایی ـ ناتو در انتخابات پیروز شدند، ‌نتیجة آن پیروزی آندرآس پاپاندرئو به عنوان نخست‌وزیر یونان برگزیده شد.  وی با اعلام خط مشی خروج از پیمان ناتو وبازار مشترك،‌تلاش در برچیدن پایاگاههای نظامی آمریكا، ‌برقراری روابط اقتصادی با كشورهای مختلف جهت تأمین نیازها ورفاه مردم، دولت خود را تشكیل داد. در1984در پی اختلاف وی با رئیس جمهور،‌كارمانلیس رئیس جمهور وقت از مقام خود استعفا داد و « سارچه راكلیس » از حزب پاسوك به ریاست جمهوری این كشور انتخاب شد. در همین سال حزب پاسوك ( یكی ازاحزاب قدرتمند یونان) در انتخابات مقام اول را به دست آورد و « پاپاندرئو » رهبر این حزب برای بار دوم مقام نخست وزیری را در دست گرفت.

 

حدود و موقعیت جغرافیایی یونان

مساحت یونان 944/131 كیلومتر مربع (آبی 1140 كیلومترمربع و خشكی 130800 كیلومتر مربع) كه 80% آن سرزمین اصلی و بقیه را جزایر فراوان تشكیل می‌دهد. جزایر كرت 8331، اویا 3655، لسبوس 1631،‌رودس 1404 كیلومترمربع از وسیع‌ترین جزیره‌ها به شمار می‌آیند . این كشور در جنوب شرقی اروپا، قسمت جنوبی شبه جزیره بالكان دارای بیش از سه هزار جزیره است، كه تا نزدیكی سواحل تركیه گسترش دارد. یونان از شمال به كشورهای مقدونیه و بلغارستان،‌از شمال غربی به آلبانی، از شمال شرقی به تركیه و از شرق به دریای اژه، از طرف جنوب به دریای مدیترانه و از غرب به دریای ایونی(یونان) محدود می‌گردد. نیز مرزها با آلبانی 282 كیلومتر، بلغارستان 494 كیلومتر، تركیه 206 كیلومتر و با مقدونیه (یوگسلاوی سابق) 246 كیلومتراست.

     یونان كشوری كوهستانی با پستی و بلندی است. پیندوس و رودوپ مهمترین رشته كوههای آن و دریاهای اژه، مدیترانه وایونی این كشور را احاطه كرده‌اند، كه دارای بیش از سه هزار جزیره‌اند و تعداد كمی از آنها مسكونی است. جزایر كرت، اویا، رودس،‌كركرا (كورفو) كفالینیا، زاكینتوس،‌آگیا، تاسوس،‌لسبوس،‌خیوس، میكونوس و لیمنوس از آن جمله‌اند .آب و هوای این كشور معتدل،‌مرطوب بارانی با تابستان‌های گرم و خشك است. بلندترین ارتفاع رشته‌كوه قله المپ (ا‌كوه قله المپ (ا است.

 

پایتخت و شهرها

شهر تاریخی وقدیمی آتن كه از پر جمعیت‌ترین شهرهای این كشور می باشد پایتخت یونان است و بیش از یك سوم جمعیت (بیش از سه میلیون) را در خود جای داده ‌است شهرهای بزرگ این كشور عبارتند از: تسالونیك 707200 نفر، پاترا 000/155نفر، ایراكلیون 000/110 نفر،‌لاریا  000/103 نفر، ولوس 500/107 نفر، كاولا 375/57 نفر، خانیا 62976 نفر، یونان از 53 ایالت تشكیل شده است كه هر ایالت زیر نظر فرماندار منتخب دولت مركزی اداره می‌گردد.

       بنادر مهم این كشور پیرآس، سالونیك، ایراكلیون،‌پاترا، ولوس نام دارند، به جز آتن، مهمترین استانهای یونان از این قرارند:

ـ اپیروس : آرتا، پرهوزا، تسپرونیا، یوآنینا ..

ـ پلوبونیزوس : آفایا،‌آركادیا، آرگولیس، الیس، كورنیتوس،‌راكونیا، مسینینا..

ـ تراكیا‌: اوروس،‌رودوپی، اكسانتی،‌كموتینی.

ـ تسالیا : تریكالا، لاریسا،‌كاردیتسا، مگنزیا .

ـ مقدونیه : تسالونیك،‌ایماتیا، پیرآ، خالكیدیكی، كاستوریا .

ـ كوزانی : گره‌ونا، پلا، دراما، فلورنیا، كاوالا، كیلكیس .

ـ یونان مركزی : آینكا،‌ائوریتانیا، بئوسی، تیرتیس،‌آیترلیا، اویا،‌پیرآس، فولكیس‌‌.

ـ جزایر كرت :  ایواكلیون،‌رتیمنون،‌خانیا،‌راستیون ..

‌جزایر دریای ایونی : زاكینتوس، كفالونیا،‌كركیرا (كرفوا) آرگوستولیون.

 

جغرافیای انسانی

زبان مردم، یونانی 98% و زبان تركی، انگلیسی،‌فرانسوی، عربی و  رواج دارد. میزان سواد 97% كه شامل 5/96% زنان است.

بنا به آخرین سرشماری(2002 م)جمعیت یونان000/850/10نفر و بیشترین جمعیت در آتن پایتخت حدود 922/072/3 است كه حدود 63% شهر نشین و بیشتر در شهرهای آتن، تسالونیكی و منطقه مقدونیه،‌غرب پلوپونز و برخی جزایر اطراف آن زندگی می‌كنند.

تركیب جمعیت 14-0ساله 8/14% ،64- 15ساله1/67% ، بالای 65 ساله1/18% و نرخ رشد جمعیت2/0% ،میانگین عمر درمجموع 74/78 سال كه زنان 48/81 و مردان17/76 می‌باشد. نرخ ایدز در بزرگسالان 16%  و تعداد آنها هشت هزار نفر كه كمتر از صد نفر فوت كرده‌اند.(1999)

98% مردم از نژاد یونانی ـ هلنی و بقیه ترك، اسلاو،‌آلبانی، بلغاری و  هستند مذهب 98% مردم ارتدكس یونانی 3/1% مسلمان و 7% پیرو ادیان ارمنی، یهودی، كاتولیك و  هستند. با توجه به اینكه مذهب ارتدكس خود را اصولگرا ومسیحی‌تر از دیگر فرق می‌داند، گرایش و اعتقادات مذهبی مردم نسبت به سایر مذاهب بیشتر است البته در دهه‌های اخیر به سبب نفوذ فرهنگ غربی و آمریكایی تأثیرات منفی به ویژه بر نسل جوان گذاشته‌ است.

مسلمانان شامل دوگروه هستند،‌مسلمانان ترك، در سه استان شمالی كه از دوره حاكمیت عثمانی باقی مانده‌اند كه بنا به قرارداد معروف لوزان (1923م) اقلیت ترك در یونان و اقلیت یونانی در تركیه فعلی طبق شرایطی كه در آن قید شده در دو كشور مستقر و دارای حقوق مشخص هستند البته، در یك سده گذشته به دلایلی جمعیت مسلمانان ترك روبه كاهش بوده و اكنون حدود130 ـ 120 هزار نفر می‌باشند. گروه دیگر مسلمانان،‌مهاجرین مسلمان هستند كه آمار غیر رسمی آنان را 70-50 هزار نفر گفته‌اند كه از كشورهای عربی، شبه قاره، ایران و .. می‌باشند.  
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
http://cialisyoues.com/
سه شنبه 27 شهریور 1397 10:01 ب.ظ

Fantastic info, Thanks!
link for you cialis price viagra vs cialis vs levitra canadian discount cialis pastillas cialis y alcoho cialis wir preise cialis professional from usa generic for cialis buying brand cialis online cialis canada on line cialis name brand cheap
http://buycialisky.com/
پنجشنبه 15 شهریور 1397 01:15 ب.ظ

Truly a lot of excellent data.
generic cialis 20mg tablets tadalafil tablets purchasing cialis on the internet click here cialis daily uk cialis uk next day when will generic cialis be available estudios de cialis genricos when can i take another cialis cialis generika in deutschland kaufen we recommend cheapest cialis
http://eddrugsgeneric.com/
دوشنبه 12 شهریور 1397 07:14 ق.ظ

This is nicely expressed. .
cialis sans ordonnance trusted tabled cialis softabs cialis online cialis en 24 hora cialis 100mg suppliers cialis soft tabs for sale generic cialis pill online cialis canada on line buy generic cialis cialis purchasing
cialisvonline.com
یکشنبه 11 شهریور 1397 04:25 ب.ظ

Thanks, Lots of knowledge!

buy cialis comprar cialis navarr rx cialis para comprar viagra vs cialis vs levitra prescription doctor cialis prices on cialis 10 mg rx cialis para comprar cialis sicuro in linea cialis pills cialis bula
http://viabiovit.com/viagra-bestellen-zie-ons-prijsvergelijk.html
سه شنبه 23 مرداد 1397 05:35 ق.ظ

Awesome write ups. Thank you.
viagra on prescription uk online pharmacy generic viagra viagra online with prescription buy generic viagra no prescription buy viagra over the counter buy viagra online usa buy herbal viagra online uk viagra online ordering viagra online how to get viagra cheap
http://babecolate.com/best-affordable-places-to-buy-cialis-online.html
دوشنبه 22 مرداد 1397 09:19 ب.ظ

Great info, Thank you!
comprar cialis navarr comprar cialis 10 espa241a preis cialis 20mg schweiz look here cialis order on line cialis cuantos mg hay we like it cialis price free generic cialis sublingual cialis online tadalafil 10 mg acquisto online cialis
Cialis online
دوشنبه 7 خرداد 1397 08:06 ق.ظ

Many thanks! Valuable stuff!
cialis ahumada tarif cialis france discount cialis wow cialis 20 buy generic cialis cialis lowest price enter site 20 mg cialis cost cialis baratos compran uk enter site 20 mg cialis cost how much does a cialis cost
Cialis canada
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 08:44 ق.ظ

Regards. Very good information!
we use it 50 mg cialis dose buy original cialis cialis 50 mg soft tab preis cialis 20mg schweiz trusted tabled cialis softabs side effects of cialis cialis soft tabs for sale cialis generic availability cialis online cialis kaufen
Buy cialis
جمعه 7 اردیبهشت 1397 10:58 ب.ظ

Wow tons of helpful info.
cialis cost look here cialis order on line cialis coupons printable buy original cialis weblink price cialis american pharmacy cialis cialis prezzo in linea basso costo in farmacia cialis look here cialis order on line we use it cialis online store
Viagra prices
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 04:01 ب.ظ

Whoa a lot of amazing advice.
viagra without presc buying viagra uk where can i buy viagra pills cheap generic viagra viagra best buy buy viagra cheap buy viagra 25mg online purchase of viagra order viagra online cheap where can i order viagra
Cialis 20 mg
شنبه 4 فروردین 1397 06:14 ق.ظ

Thanks, A good amount of knowledge!

brand cialis generic only best offers 100mg cialis cialis tadalafil 40 mg cialis what if i take acquistare cialis internet cialis 5 mg buy cialis pills boards cialis taglich calis best generic drugs cialis
Do compression socks help with Achilles tendonitis?
جمعه 13 مرداد 1396 05:55 ق.ظ
Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have truly enjoyed surfing around your blog posts.
In any case I'll be subscribing to your rss feed and I hope you
write again very soon!
greenssgamjcvbz.jimdo.com
پنجشنبه 22 تیر 1396 10:17 ق.ظ
Hi there, I enjoy reading through your article post. I like to write a little
comment to support you.
how to stop a foot pain
یکشنبه 11 تیر 1396 02:06 ق.ظ
This is the right website for everyone who wishes to understand this topic.

You understand a whole lot its almost tough to argue
with you (not that I really would want to?HaHa). You certainly put a fresh spin on a subject
that's been discussed for ages. Excellent stuff, just great!
https://medaalfonsi.wordpress.com/2015/07/02/pain-after-hammertoe-surgery/
یکشنبه 4 تیر 1396 03:40 ب.ظ
Glad to be one of several visitants on this awe inspiring site :D.
http://plaza.rakuten.co.jp/brandyware/diary/201507020000
یکشنبه 21 خرداد 1396 09:10 ق.ظ
I constantly spent my half an hour to read this website's articles everyday along with a mug of coffee.
http://alaynagebrayel.jimdo.com
سه شنبه 2 خرداد 1396 11:04 ب.ظ
Hi! Someone in my Facebook group shared this site with us so I
came to take a look. I'm definitely loving the information. I'm book-marking and will be tweeting this to my followers!
Wonderful blog and fantastic design.
BHW
جمعه 25 فروردین 1396 06:22 ب.ظ
Whats up this is somewhat of off topic but I
was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
I'm starting a blog soon but have no coding know-how so I wanted to
get guidance from someone with experience. Any help would
be greatly appreciated!
BHW
شنبه 12 فروردین 1396 10:35 ق.ظ
Hey! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would be okay.
I'm definitely enjoying your blog and look forward to new
updates.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo
* *

جاوا اسكریپت


ابزار وبلاگنویسی * * *
این سایت را حمایت می کنم
* Oneline users :