تبلیغات
تصاویر و مطالب جالب - پیشرفت موتورهای پورشه ۹۱۱ در طول زمان

پیشرفت موتورهای پورشه ۹۱۱ در طول زمان

نویسنده :آرن کشیشیان
تاریخ:پنجشنبه 18 دی 1393-01:01 ب.ظ

برای مدت بیش از پنجاه سال، مهندسان در شهر اشتوتگارت آلمان، روز به روز بر قدرت موتور پورشه افزوده‌اند. موتوری که در پشت محور عقب پورشه ۹۱۱ خوابیده، در طول‌ سال‌ها، تغییرات زیادی را به خود دیده است. در سال ۱۹۶۴، ۹۱۱ با موتور ۲ لیتری ارائه شد که به وسیله هوا، خود را خنک می‌کرد؛ این در حالی است که مدل‌های کنونی، علاوه بر تغییر در حجم موتور، با استفاده از یک یا دو توربوشارژ و محفظه پوششی آب برای سرد شدن، در زمینه عملکرد، به سطح بالاتری رسیده‌اند. سال ۲۰۱۴، پنجاهمین سال ورود پورشه ۹۱۱ به صنعت اتومبیل جهان است و به همین مناسبت، نگاهی خواهیم داشت به تغییرات موتور در این خودروی اسپورت کلاسیک و دگرگونی‌هایی که در تکنولوژی و قدرت خروجی آن ایجاد شده است.

Porsche 911 turbo coupe 2008 engine

سیر تکامل یکی از کاملترین پیشرانه های اسپرت جهان

۱۹۶۴ تا ۱۹۸۹: ۹۱۱ کلاسیک

۱۹۶۴: ۹۱۱ با موتور ۲ لیتری SOHC flat-six وارد چرخه تولید شد که ۱۴۸ اسب‌بخار قدرت داشت و ۱۸۹/۸ نیوتن‌متر، گشتاور تولید می کرد. این موتور به وسیله جریان هوا، خنک می‌شد.

 1965 Porsche 911 2.0-liter flat-6 engine

1965 Porsche 911 2.0-liter flat-6 engine

۱۹۶۷: کمپانی پورشه، مدل اسپورت 911S را به خط تولید خود اضافه کرد. موتور ۲ لیتری در این مدل، بهینه شده بود و ۱۸۰ اسب‌بخار قدرت تولید می‌کرد و همچنین، گشتاور تولیدی آن ۱۹۵/۲ نیوتن‌متر بود. نرخ تراکم بالا و تغییرات در جرقه و زمان احتراق و همچنین کاربوراتور، باعث شد تا قدرت تولیدی موتور، به میزان زیادی، اضافه شود.

۱۹۶۸: 911S به دلیل آلودگی زیاد و خارج از حدّ استانداردی که برای محیط زیست ایجاد می‌کرد، از بازار امریکا کنار گذاشته شد. مدل پایه، پورشه 911L نام گرفت و تغییری در موتور آن، ایجاد نشد.

۱۹۶۹: پورشه 911S را دوباره به خط تولید خود بازگرداند؛ امّا این بار با کمک انژکتور شرکت «بوش»، توانست آلودگی کمتری را برای این مدل ایجاد کند. این تکنولوژی در مدل متوسط 911E نیز به کار گرفته شد. تمام موتور‌های ۹۱۱، که تاکنون از آلومینیوم در ساخت خود استفاده می کردند به بلوک‌های منیزیم، تغییر یافتند. این کار باعث شد تا قدرت خروجی موتور در مدل‌های مختلف ۹۱۱، افزایش پیدا کند. در 911T ، قدرت و گشتاور تولیدی، به ترتیب به ۱۲۵ اسب‌بخار و ۱۷۷/۶ نیوتن‌متر رسید و در 911E نیز ۱۵۸ اسب‌بخار قدرت و ۱۹۶/۶ نیوتن‌متر گشتاور، تولید می‌شد. در 911S نیز ۱۹۰ اسب‌بخار قدرت و ۲۰۶/۱ نیوتن‌متر گشتاور، نتیجه عملکرد پیشرانه پورشه بود؛ ضمن این‌که در 911T، هنوز هم کاربوراتورهای «وبر» استفاده می‌شد.

1969 Porsche 911E coupé

1969 Porsche 911E coupé

۱۹۷۰: موتورجدید ۲/۲ لیتری برای مدل‌های 911T، 911E و 911S استفاده شد. ماده به کار رفته، دوباره منیزیم بود و درپوش آلومینیومی نیز در تمام مدل‌های ۹۱۱ استفاده گردید. در نتیجه، خروجی قدرت موتور در 911T به ۱۴۲ اسب‌بخار و گشتاور تولیدی نیز به ۲۰۰/۶ نیوتن‌متر رسید. همچنین قدرت‌ موتور‌ها‌ی 911E و 911S به ترتیب به ۱۷۵ و ۲۰۰ اسب‌بخار افزایش یافتند.

۱۹۷۲: محیط زیست امریکای شمالی، باز هم تقاضای آلودگی کمتری داشت و این باز زبان پایین آوردن نرخ تراکم بود. پورشه برای جبران قدرت از دست رفته در پی تغییرات موردنظر برای کاهش آلودگی، حجم موتور را به ۲/۴ لیتر افزایش داد. در این زمان، تمام مدل‌های ۹۱۱ از انژکتور استفاده می‌کردند و قدرت 911T به ۱۵۷ اسب‌بخار و گشتاور آن نیز به ۲۲۵ نیوتن‌متر افزایش یافت. همچنین قدرت خروجی در 911E، ۱۸۵ اسب‌بخار و گشتاور ۲۳۵/۹ نیوتن‌متر و همین‌طور در 911S، ۲۱۰ اسب‌بخار و گشتاور ۲۴۵/۴ نیوتن‌متر رسید.

۱۹۷۳: پورشه مدل کاررا RS را با موتور ۲/۷ لیتری معرفی کرد؛ خودرویی که هیچ‌وقت به صورت رسمی به امریکا وارد نشد. با وجود این تغییر حجم، تفاوت چندانی در قدرت موتور پورشه حاصل نشد و حدود ۲۰۰ اسب‌بخار قدرت و ۲۵۴/۹ نیوتن‌متر گشتاور باقی‌ ماند. مدل‌های معمول پورشه ۹۱۱ با اندکی کاهش در قدرت خروجی موتور تغییر چندانی به خود ندیدند و مدل 911T که از انژکتور K-Jetronic الکتریکی بوش استفاده می‌کرد، باز هم در بازدهی موتور، تفاوتی با مدل قبلی خود نداشت.

۱۹۷۴: تمام مدل‌های ۹۱۱، از موتور ۲/۷ لیتری flat-six با انژکتور K-Jetronic استفاده کردند و از این پس پورشه ۹۱۱، 911S و کاررا در خط تولید پورشه قرار می‌گرفتند. با وجود حجم بیشتر موتور، به دلیل موارد کنترل‌ آلودگی، ۹۱۱ جدید فقط ۱۴۳ اسب‌بخار قدرت تولید کرده و گشتاور خروجی آن ۲۲۷/۷ نیوتن‌متر بود. مدل‌های 911S و کاررا نیز عملکرد نسبتاً بهتری در حدود ۱۶۷ اسب بخار قدرت، داشتند.

۱۹۷۵: محدودیت‌های زیست‌محیطی، باز هم قدرت خروجی موتور‌های پورشه را کاهش داد و نفس ۹۱۱ را گرفت. مدل‌های 911S و کاررا دارای قدرتی برابر 157 اسب‌بخار و گشتاور ۲۲۵ نیوتن‌متر شدند.

۱۹۷۶: اولین بار تکنولوژی توربو، وارد خانواده ۹۱۱ شد. توربوشارژر KKK با موتور ۲/۷ لیتری flat-six همراه شد و توانست به راحتی ۲۳۴ اسب‌بخار قدرت و ۳۳۳/۵ نیوتن‌متر گشتاور از آن تولید کند؛ تغییری که برای پورشه ۹۱۱، یه تغییر عمده و شگفت‌انگیز محسوب می‌شد. در همین حال، کنترل دستی گاز در بین دو صندلی جلو، از ۹۱۱ ناپدید شد؛ زیرا با سیستم جدید انژکتور خلأ و رگولاتور گرم‌کننده، دیگر نیازی به آن نبود.

۱۹۷۸: موتور ۳ لیتری با بولک آلومینیومی، جایگزین موتورهای منیزیمی قبلی شد و مدل 911SC، به عنوان مدل جدید اسپورت ۹۱۱، قدرتی برابر ۱۸۰ اسب‌بخار و گشتاوری برابر ۲۵۳/۵ نیوتن‌متر پیدا کرد. با توجه به تکنولوژی خنک‌کننده داخلی air-to-air، توربو توانست عملکرد موتور را باز هم بالاتر ببرد و قدرت موتور را به ۲۶۵ اسب‌بخار و گشتاور را به ۳۹۳/۲ نیوتن‌متر برساند. البته در همین حال، تأخیر واکنش توربو، هنوز هم یکی از مشکلات معمول در موتورهای پورشه باقی ماند.

 1978 Porsche 911 3.0-liter flat-6 engine

1978 Porsche 911 3.0-liter flat-6 engine

۱۹۸۰: قوانین دست‌وپاگیر محیط زیستی امریکا، باز هم گریبان پورشه را گرفته و پورشه مجبور شد تا موتورهای توربوی خود را از بازار امریکا خارج کند. 911SC نیز به همان شکل قبلی باقی ماند.

۱۹۸۳: شرایط تغییر چندانی نسبت به سال‌های قبل نکرده بود؛ ولی موتور SC می‌توانست با یک بدنه کانورتیبل به اشتراک گذاشته شود.

۱۹۸۴: 911SC از خط تولید پورشه کنار رفت و پورشه در مدل جدید کاررا، از موتور جدید ۳/۲ لیتری رونمایی کرد که سیستم انژکتور مدرن مترونیک در‌ آن کار گذاشته شده بود. در نتیجه قدرت موتور از ۱۷۲ اسب‌بخار به ۲۰۰ اسب‌بخار افزایش پیدا کرد؛ امّا در همین حال، گشتاور حدود ۵/۵ نیوتن‌متر با افت مواجه شد.

۱۹۸۶: این سال با بازگشت توربو همراه بود. موتور فلت‌سیکس ۳/۳ لیتری، با قدرت ۲۸۳ اسب‌بخار وارد بازارهای اتومبیل شد. گشتاور تولیدی ۳۷۶/۹ نیوتن‌متر بود.

۱۹۸۷: تغییرات اعمال شده در موتور پورشه ۹۱۱ کاررا و سیستم انژکتور بوش آن، خروجی موتور ۳/۲ لیتری را به ۲۱۷ اسب‌بخار و ۲۶۴/۴ نیوتن‌متر رساند. این موضوع باعث شد تا پورشه ۹۱۱ در مورد سیستم گیربکس پنج‌دنده خود، که در سال‌های پیش از این، استفاده می‌شد، تجدیدنظر کند.

۱۹۸۹ تا ۱۹۹۴: نسل ۹۶۴

۱۹۸۹ تا ۱۹۹۰: پورشه ۹۱۱ مدل C4 با یک موتور بزرگتر ۳/۶ لیتری عرضه شد که دارای بدنه و روسه آلومینیومی بود. در نتیجه افزایش قدرت و توان خروجی موتور، دور از انتظار نبود. مدل کاررا ۲، می‌توانست ۲۴۷ اسب‌بخار قدرت تولید کند و ۳۰۹/۱ نیوتن‌متر گشتاور داشت. مدل جدید کاررا ۴ که دو دیفرانسیله بود، وزن بیشتری داشت، ولی عملکرد موتور ۳/۶ لیتری، تغییر چندانی نکرده بود.

 1989 Porsche 911 3.6-liter flat-6 engine

1989 Porsche 911 3.6-liter flat-6 engine

۱۹۹۱: توربو در قالب بدنه C4 به پورشه ۹۱۱ بازگشت، ولی از موتور قدیمی ۳/۳ لیتری استفاده شده بود. با این‌حال، با توجه به توربوشارژر بزرگتر و خنک‌کننده داخلی، خروجی موتور به ۳۱۵ اسب‌بخار قدرت و ۴۵۰/۱ نیوتن‌متر گشتاور، افزایش یافته بود.

۱۹۹۲: تولید محدود موتورهای توربو-اس در دستور کار پورشه قرار گرفته است که با استفاده از انژکتور‌های هوشمند و بهینه، در عمل توانست حدود ۷ اسب‌بخار قدرت و ۵۱/۵ نیوتن‌متر گشتاور به پورشه ۹۱۱ اضافه کند.

Porsche 911 964

Porsche 911 964

۱۹۹۴: پورشه برای سری‌های توربوی خود، موتورهای قدیمی ۳/۳ لیتری را کنار گذاشت و از موتورهای جدید ۳/۶ لیتری استفاده کرد و در همین حال توربو و خنک‌کننده قبلی حفظ شد. در نتیجه خروجی موتور به اندازه ۴۰ اسب‌بخار و ۷۰/۵ نیوتن‌متر، افزایش یافت.

۱۹۹۵ تا ۱۹۹۸: نسل ۹۹۳

 1994 Porsche 911 Turbo turbocharged 3.6-liter flat-6 engine

1994 Porsche 911 Turbo turbocharged 3.6-liter flat-6 engine

۱۹۹۵: موتور ۳/۶ لیتری از سوپاپ‌های هیدرولیکی استفاده کرد و در همین حال، قطعات سبک‌تر در داخل موتور، به کار گرفته شد. نتیجه این تغییرات، ۲۳ اسب بخار بیشتر در قدرت موتور بود و همچنین گشتاور تولیدی نیز به اندازه ۲۰/۳ نیوتن‌متر افزایش پیدا کرد. ضمن این‌که در مدل سال ۱۹۹۵ از توربو استفاده نشده بود.

۱۹۹۶: تغییراتی که در طراحی بخش‌های مختلف موتور پورشه ۹۱۱ انجام شد، خروجی موتور را به ۲۸۲ اسب‌بخار رساند و گشتاور ۳۳۸/۹ نیوتن‌متر برای آن ایجاد کرد. سیستم توربو دوباره به موتور ۹۱۱ بازگشت و در قالب طراحی بدنه ۹۹۳ معرفی شد. برای موتور ۳/۶ لیتری، دو توربوشارژر و دو خنک‌کننده داخلی استفاده شده بود. در این زمان، پورشه توانست بر کلاس موتورهای توربوی ۴۰۰ اسب‌بخار و ۵۴۰ نیوتن‌متر با دو دیفرانسیل، حکمرانی کند.

Porsche 911 993

Porsche 911 993

۱۹۹۷: تکنولوژی توربو در تولید محدود توربو-اس به کار رفت و با توجه به افزایش فشار توربو، ۲۴ اسب‌بخار به قدرت خودرو اضافه کرد. در همین‌حال، با قیمتی نزدیک به ۱۵۰ هزار دلار، یکی از خودروهای گران‌قیمت محسوب می‌شد.

۱۹۹۹ تا ۲۰۰۵: نسل ۹۹۶

۱۹۹۹: موتور پورشه ۹۱۱، بیشترین تغییرات را تا به حال، در این مدل جدید، به خود دید. سیستم خنک‌کننده از هوا به آب تغییر یافت، حجم موتور به ۳/۴ لیتر تقلیل پیدا کرد؛ امّا در همین‌حال، با اضافه شدن تکنولوژی بهتر، خروجی موتور به ۲۹۶ اسب‌بخار قدرت و ۳۴۹/۸ نیوتن‌متر گشتاور، افزایش یافت. برای اولین بار، از میل‌سوپاپ‌های دوگانه برای کنترل چهار سوپاپ هر موتور استفاده شد و همچنین سیستم تنظیم زمان متغیر سوپاپ‌ها به کار برده شد.

 1999 Porsche 911 3.4-liter flat-6 engine

1999 Porsche 911 3.4-liter flat-6 engine

۲۰۰۱: پورشه مدل ۹۹۶ توربو را به بازار معرفی کرد که پیشرانه آن یک موتور ۳/۶ لیتری با دو توربوشارژ بود. این موتور از سری GT1 مسابقه‌ای پورشه قرض گرفته شده بود. سیستم خنک‌کننده در این مدل نیز از آب استفاده می‌کرد و سیستم متغیر سوپاپ‌ نیز در آن به کار گرفته شده بود. خروجی موتور، به طرزی باورنکردنی به ۴۱۵ اسب‌بخار قدرت و ۵۶۰ نیوتن‌متر گشتاور، افزایش یافته بود.

۲۰۰۲: موتور پورشه ۹۱۱ در سری‌های کاررا و کاررا ۴ نیز رشد پیدا کرد و به موتور ۳/۶ لیتری مدل ۹۹۳ با سیستم خنک‌کننده هوا تغییر یافت. بنابراین قدرت به ۳۲۰ اسب‌بخار رسید و گشتاور نیز به ۳۷۰/۱ نیوتن‌متر ارتقا یافت. همچنین مدل جدید GT1 با موتور توربو با عملکرد بالا ارائه شد. این موتور می‌توانست پیشرانه‌ای به اندازه ۴۱۵ اسب‌بخار قدرت و ۶۱۸/۲ نیوتن‌متر گشتاور ایجاد کند. این افزایش قدرت، مرهون اضافه شدن فشار بوست توربو، در مجموع به اندازه 14.5 psi بود.

2002 Porsche 911 996 C4S

2002 Porsche 911 996 C4S

۲۰۰۴: مدل GT3 که تا قبل از این به بازار امریکا راهی نداشت، به این بازار راه پیدا کرد. موتور پورشه نیز تغییراتی به خود دید و از مواد سبک‌تری استفاده کرد. برای میله‌های رابط، فلز تیتانیوم به کار رفته بود و طول پیستون نیز کوتاه‌تر شده بود. به همین‌ترتیب، عملگر‌های سوپاپ کوتاه‌تری استفاده شده بود. موتور GT3 بیشترین دور موتور را در بین خانواده ۹۱۱ داشت و به مرز ۸۲۰۰ دور در دقیقه می‌رسید. این موتور می‌توانست ۳۸۰ اسب‌بخار را در دور موتور ۷۴۰۰ ایجاد کند و تمام گشتاور ۳۸۵ نیوتن‌متری آن، از دور موتور ۵۰۰۰ دور بر دقیقه، در دسترس بود.

۲۰۰۵ تا ۲۰۱۲: نسل ۹۹۷

۲۰۰۵: پورشه ۹۱۱، در مدل پایه همان موتور فلت‌سیکس ۳/۶ لیتری را حفظ کرد و تغییر چندانی در خروجی موتور به خود ندید. قدرت این موتور به ۳۲۱ اسب‌بخار و گشتاور تولیدی آن به ۳۷۰ نیوتن‌متر می‌رسید. تغییرات بزرگتر در کاررا اسپورت رخ داد؛ جایی که موتور ۳/۸ لیتری جدید، می توانست ۳۵۵ اسب‌بخار قدرت ایجاد کند. با این‌که افزایش حجم موتور در اضافه‌شدن قدرت موتور بی‌تأثیر نبود، امّا تأثیر عمده مربوط به طراحی منحصر به فرد انژکتور و سیستم مکش بود.

 2005 Porsche 911 Carrera S 3.8-liter flat-6 engine

2005 Porsche 911 Carrera S 3.8-liter flat-6 engine

۲۰۰۷: مدل ۹۹۷ توربو ۳/۶ لیتری با دو توربوشارژ از راه رسید. قدرت این موتور ۴۸۰ اسب‌بخار و گشتاور تولیدی آن ۶۸۰/۶ نیوتن‌متر بود. سیستم جدید پره‌های متغیر توربین در موتورهای توربو، تغییرعمده‌ای در بازدهی این موتورها ایجاد کرده بود. خودروی قدرتمند پورشه، یعنی GT3 دوباره به بازار برگشت و این بار قدرت و دور موتور بیشتری نیز پیدا کرده بود. مجموعه تغییرات در موتور GT3، باعث می‌شد که این خودرو قدرتی به اندازه ۴۱۵ اسب‌بخار و گشتاوری به اندازه ۴۰۶/۷ نیوتن‌متر داشته باشد.

۲۰۰۹: سیستم انژکتور مستقیم، باعث شد تا موتور کاررا ۳۴۵ اسب‌بخار قدرت تولید کند و گشتاورش به ۳۸۹/۱ نیوتن‌متر برسد و این درحالی بود که کاررا اسپورت با قدرت ۳۸۵ اسب‌‌بخاری خود، رقیبی برای GT3 شد.

997 Porsche 911

997 Porsche 911

۲۰۱۱: خانواده ۹۱۱ صاحب یک عضو جدید با نام GTS شد تا با تولید این خودرو، فاصله خالی بین مدل‌های اسپورت S و GT3 پر شود. در موتور ۳/۸ لیتری، از یک سرسیلندر جدید و سیستم مکش ویژه و یک اگزوز مسابقه‌ای استفاده شده بود که به همین دلیل می‌توانست، نسبت به سری S، به میزان ۲۳ اسب‌بخار، قدرت بیشتری تولید کند.

۲۰۱۲: در این سال، یک پورشه ۹۱۱ دیگر، بر اساس GT3 عرضه شد: GT3 RS 4.0.. این خودرو، دارای بزرگترین حجم موتور در میان ۹۱۱های ساخته شده تاکنون بود. این موتور ۴ لیتری، قدرتی به اندازه ۵۰۰ اسب‌بخار داشت. از جمله تغییرات در این مدل، میل‌لنگ از سری GT3 RSR مسابقه‌ای و میله‌های رابط تیتانیومی بودند.

۲۰۱۲ تاکنون: نسل ۹۹۱

 2012 Porsche 911 Carrera S 3.8-liter flat-6 engine

2012 Porsche 911 Carrera S 3.8-liter flat-6 engine

۲۰۱۲: پورشه مدل جدید نسل ۹۹۱ از پورشه‌های کاررا و کاررا اسپورت را معرفی کرد. حجم موتور مدل پایه پورشه ۹۱۱ دوباره به ۳/۴ لیتر، کاهش پیدا کرد؛ امّا در همین حال، قدرت موتور با افزایش ۵ اسب‌بخاری به ۳۵۰ اسب‌بخار رسید. کاررا اسپورت موتور ۳/۸ لیتری خود را حفظ کرده و اکنون می‌تواند ۴۰۰ اسب‌بخار قدرت و ۴۴۰/۶ نیوتن‌متر گشتاور ایجاد کند.

2012 Porsche 991 convertible

2012 Porsche 991 convertible

۲۰۱۴: GT3 دوباره به بازار بازگشته، امّا این بار از موتور کاررا S استفاده کرده است. در نتیجه، با استفاده از سیستم انژکتور مستقیم و دیگر قابلیت‌هایی که از قبل در GT3 وجود داشت (مانند میله‌های رابط تیتانیومی، پیستون‌های کوتاه شده و …) قدرت GT3 به ۴۷۵ اسب‌بخار رسید و گشتاور آن به ۴۳۹/۳ نیوتن‌متر افزایش یافت. این سال، همچنین سال بازگشت مدل‌های توربو و توربو S است؛ جایی که سیستم انژکتور سوخت مستقیم به موتورها اضافه خواهد شد و طبیعتاً با قدرت بیشتر موتور همراه خواهد بود. قدرت موتور توربو از ۵۰۰ اسب‌بخار به ۵۲۰ اسب‌بخار افزایش پیدا کرده و گشتاور آن نیز به میزان ۹/۵ نیوتن‌متر اضافه شده است. همچنین قدرت مدل توربو S، به میزان ۳۰ اسب‌بخار افزایش داشته (۵۶۰ اسب‌بخار) و در عین‌حال، گشتاور آن در ۶۹۹/۶ نیوتن‌متر، ثابت باقی مانده است.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Buy cialis
جمعه 16 آذر 1397 06:23 ق.ظ

Kudos. I value it.
cialis et insomni cialis lilly tadalafi we recommend cheapest cialis cialis 20 mg best price cialis online buy cialis online nz cialis bula warnings for cialis buy generic cialis import cialis
buy generic cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 03:03 ب.ظ

Terrific facts, Regards.
click here cialis daily uk cialis tablets australia we like it safe cheap cialis tarif cialis france cialis generic tadalafil buy does cialis cause gout cialis side effects dangers only now cialis for sale in us where cheapest cialis cialis for sale
buy tadalafil online
چهارشنبه 14 آذر 1397 03:16 ق.ظ

You have made your point pretty nicely!.
cialis bula free cialis 40 mg cialis what if i take prescription doctor cialis cialis rezeptfrei sterreich prices for cialis 50mg wow look it cialis mexico free cialis calis cialis para que sirve
buy cialis pills
سه شنبه 13 آذر 1397 04:11 ب.ظ

Valuable info. Thank you!
buy cheap cialis in uk rx cialis para comprar buy cialis online nz cialis arginine interactio cialis free trial cialis generico postepay generic for cialis cialis 5 mg cialis generic cialis taglich
buy cheap cialis no prescription
سه شنبه 13 آذر 1397 04:50 ق.ظ

Great stuff, Thank you!
acquistare cialis internet best generic drugs cialis cialis alternative comprar cialis 10 espa241a venta cialis en espaa callus cialis online holland prices for cialis 50mg cialis 05 cialis dosage recommendations
buy tadalafil
دوشنبه 12 آذر 1397 04:43 ب.ظ

Perfectly voiced genuinely! .
cialis generico postepay cialis generico en mexico cialis from canada no prescription cialis cheap cialis sans ordonnance cialis 20mg prix en pharmacie cialis daily new zealand cialis for sale in europa pastillas cialis y alcoho cialis lilly tadalafi
buy cheap cialis no prescription
دوشنبه 12 آذر 1397 04:33 ق.ظ

Whoa all kinds of useful knowledge.
cialis cipla best buy cialis savings card cialis 5 effetti collaterali cialis 05 generic cialis 20mg uk we recommend cheapest cialis where do you buy cialis cialis et insomni buying cialis on internet acheter cialis kamagra
Buy cialis online
یکشنبه 11 آذر 1397 04:06 ب.ظ

Thank you. A good amount of write ups!

i recommend cialis generico cialis online nederland cialis vs viagra generic cialis levitra cialis price in bangalore price cialis wal mart pharmacy cialis generico lilly click now buy cialis brand generic cialis with dapoxetine canadian cialis
buy tadalafil
یکشنبه 11 آذر 1397 04:12 ق.ظ

Awesome posts. Kudos!
canadian discount cialis click here to buy cialis brand cialis generic low cost cialis 20mg venta cialis en espaa buy original cialis cialis online napol price cialis wal mart pharmacy enter site natural cialis buying brand cialis online
Cialis prices
شنبه 10 آذر 1397 04:43 ب.ظ

You actually mentioned it effectively.
cialis cuantos mg hay cialis pills weblink price cialis cialis 20 mg cut in half only now cialis 20 mg try it no rx cialis venta de cialis canada cialis prezzo di mercato viagra vs cialis cialis uk
buy cialis pills online
شنبه 10 آذر 1397 03:48 ق.ظ

Kudos. I enjoy this.
price cialis best we use it 50 mg cialis dose viagra or cialis buying brand cialis online cialis lowest price safe dosage for cialis tadalafil 20 mg we recommend cheapest cialis acheter cialis kamagra cialis patent expiration
buy cialis germany
جمعه 9 آذر 1397 04:32 ب.ظ

You said it perfectly.!
cuanto cuesta cialis yaho where cheapest cialis cialis taglich cialis great britain cialis rezeptfrei when will generic cialis be available where do you buy cialis purchasing cialis on the internet cialis online nederland cialis preise schweiz
buy generic cialis pills
جمعه 9 آذر 1397 04:46 ق.ظ

Amazing advice. Thanks!
wow cialis 20 cialis kaufen bankberweisung female cialis no prescription cialis super acti cialis canadian drugs cialis vs viagra cialis patentablauf in deutschland generic low dose cialis purchase once a day cialis buy cialis online
Buy cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 05:24 ب.ظ

Nicely spoken really. .
free generic cialis cialis generique 5 mg prix cialis once a da buy cialis online cheapest cialis daily new zealand 200 cialis coupon buy original cialis we recommend cheapest cialis cialis 5 mg funziona cialis uk next day
buy cialis online
پنجشنبه 8 آذر 1397 05:31 ق.ظ

Tips certainly regarded.!
costo in farmacia cialis prices on cialis 10 mg how to buy cialis online usa cialis 20mg cialis professional yohimbe cialis canada only now cialis 20 mg prescription doctor cialis tadalafil 10 mg cialis generico lilly
Cialis prices
چهارشنبه 7 آذر 1397 04:48 ب.ظ

Nicely put. Thanks a lot.
online cialis cialis in sconto prezzo cialis a buon mercato cialis 20mg we use it 50 mg cialis dose cialis generique buying cialis in colombia the best choice cialis woman cialis vs viagra generic cialis at walmart
Online cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 04:56 ق.ظ

You said it nicely.!
cialis generico milano cialis prezzo al pubblico cialis generico in farmacia buy cialis uk no prescription where cheapest cialis cialis generika in deutschland kaufen cialis dose 30mg we like it cialis price i recommend cialis generico order a sample of cialis
buy levitra 10mg
جمعه 20 مهر 1397 06:29 ق.ظ

Cheers. I appreciate this!
levitra 20 mg bayer prezzo buy levitra 20 mg cheap 20mg levitra cheap 20mg levitra vardenafil levitra 10 mg prezzo levitra 20 mg buy levitra generic generic levitra levitra without a doctor prescription
buy cialis online safely
سه شنبه 10 مهر 1397 05:43 ب.ظ

Very well spoken without a doubt. .
tadalafil 5mg best generic drugs cialis acheter cialis meilleur pri generic cialis 20mg uk best generic drugs cialis viagra vs cialis cialis venta a domicilio cipla cialis online fast cialis online cialis in sconto
buy tadalafil online
یکشنبه 8 مهر 1397 11:25 ق.ظ

You actually stated this perfectly!
cialis generic tadalafil buy acheter cialis kamagra best generic drugs cialis chinese cialis 50 mg cialis coupon cialis for sale south africa viagra cialis levitra cialis 5 mg scheda tecnica generic cialis pill online cialis professional from usa
online pharmacies
یکشنبه 1 مهر 1397 12:35 ق.ظ

You said this terrifically.
canadian pharmacy no prescription canadian pharmaceuticals stocks canadian drug canadian online pharmacies rated online pharmacies india canada online pharmacy aarp recommended canadian online pharmacies buy vistagra online safe drugs for sale usa canadian discount pharmacies in ocala fl
http://cialisyoues.com/
سه شنبه 27 شهریور 1397 09:02 ب.ظ

With thanks! Plenty of stuff!

cialis y deporte cialis side effects dangers buy name brand cialis on line look here cialis order on line effetti del cialis cialis prezzo di mercato cialis 20 mg cut in half achat cialis en itali prezzo di cialis in bulgaria viagra vs cialis
http://cialisyoues.com/
پنجشنبه 15 شهریور 1397 12:17 ب.ظ

Cheers. Good information.
cialis 30 day sample achat cialis en suisse cialis wir preise tadalafil tablets acquistare cialis internet we recommend cialis info achat cialis en europe cialis prices callus opinioni cialis generico
http://buycialisonli.com/
سه شنبه 13 شهریور 1397 07:46 ق.ظ

You actually mentioned that superbly!
how old do you have to be to buy viagra buy viagra online uk next day delivery buy online viagra uk cheapest viagra with prescription online viagra no prescription cheap sildenafil tablets where can i buy viagra without buy viagra ireland buy cheap viagra uk buy viagra without
http://cialisvv.com/
دوشنبه 12 شهریور 1397 06:14 ق.ظ

Incredible plenty of useful advice.
cialis online nederland order a sample of cialis how much does a cialis cost tadalafil low cost cialis 20mg cialis great britain cialis 5 mg scheda tecnica canada discount drugs cialis cialis flussig cialis 20mg
viagraessale.com
یکشنبه 11 شهریور 1397 03:25 ب.ظ

Many thanks, Ample write ups!

cialis generico lilly we use it cialis online store order generic cialis online achat cialis en suisse sublingual cialis online cialis online napol cialis taglich order generic cialis online online prescriptions cialis cialis italia gratis
viabiovit.com/viagra-marcas-comerciales.html
سه شنبه 23 مرداد 1397 04:35 ق.ظ

Nicely put, Many thanks.
how do i buy viagra buy viagra online canada no prescription cheap viagra viagra online purchase sildenafil generic uk buy generic viagra without prescription ordering viagra online buy viagra 25mg how to buy viagra cheap where can you buy viagra online safely
how to buy cialis
دوشنبه 22 مرداد 1397 08:19 ب.ظ

Amazing loads of wonderful data.
we like it safe cheap cialis cialis kaufen cialis prezzo in linea basso low dose cialis blood pressure free generic cialis cialis sans ordonnance generic cialis calis cialis 5 mg para diabeticos cialis kaufen
Online cialis
دوشنبه 7 خرداد 1397 07:07 ق.ظ

Wonderful write ups. Kudos.
cialis name brand cheap cialis en mexico precio generico cialis mexico cialis billig enter site very cheap cialis where cheapest cialis what is cialis cialis patent expiration cialis with 2 days delivery viagra vs cialis
Online cialis
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 07:45 ق.ظ

Regards. Numerous data!

how to purchase cialis on line cost of cialis per pill preis cialis 20mg schweiz order generic cialis online cialis tablets australia buy cialis online only best offers cialis use does cialis cause gout cialis para que sirve cialis pills price each
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo
* *

جاوا اسكریپت


ابزار وبلاگنویسی * * *
این سایت را حمایت می کنم
* Oneline users :