تبلیغات
تصاویر و مطالب جالب - «داعش» چگونه و با چه هدفی شکل گرفت؟

«داعش» چگونه و با چه هدفی شکل گرفت؟

نویسنده :آرن کشیشیان
تاریخ:دوشنبه 29 دی 1393-04:10 ب.ظ

فتنه «داعش» چگونه و با چه هدفی شکل گرفت و راه‌های مقابله با آن چیست

آنچه گروه تروریستی تکفیری «داعش» خوانده می‌شود، در واقع فتنه‌ای است که آتش آن بدست طرف‌هایی مانند عربستان و آمریکا برافروخته شد، توجه به نحوه شکل‌گیری این گروه و اهدافی که دنبال می‌کند، راه‌های مقابله با آن را راحت‌تر خواهد کرد.

خبرگزاری فارس: فتنه «داعش» چگونه و با چه هدفی شکل گرفت و راه‌های مقابله با آن چیست

به گزارش خبرگزاری فارس، ظهور گروه تروریستی تکفیری «داعش» طی‌ حدوداً دو سال اخیر در منطقه خاورمیانه و تبدیل شدن آن به مهمترین کانون بحث و مناقشه‌های سیاسی و نظامی منطقه و جهان، توجه تحلیلگران سیاسی و امنیتی را به این گروه جلب کرده و موجب شده، تحلیل‌ها و موضع‌گیری‌های متعددی در این خصوص ارائه شود.

در این بین برخی از بعد سیاسی سرمنشاء داعش را در کشورهایی مانند عربستان و قطر جست‌وجو کردند و برخی دیگر نیز آن را زاده توطئه و فتنه‌ای غربی به سرکردگی آمریکا و انگلیس دانستند، بعبارت دیگر داعش را توطئه‌ای صهیونیستی برای تغییر نظام «ژئوسیاسی» خاورمیانه شمردند. 

این گروه از تحلیلگران تاکید می‌کنند، داعش دارای ریشه‌ای نیست که آن را برکند، بهمین دلیل از بین بردن آن تنها با عملیاتی سریع و فراگیر امکان‌پذیر است، اما ادامه بقای داعش و استمرار جنایات آن و تداوم پیوستن جوانان کشورهای دیگر به آن، موجب می‌شود، نگاهی عمیق‌تر به این گروه داشت، چون هرچه میزان شناخت از دشمن بیشتر باشد، راه‌های مقابله با آن راحت‌تر خواهد بود.

رشد و نمو داعش در دامان وهابیت

 امروزه «داعش» میان گروه‌ها و جریان‌هایی که داعیه «اسلامگرایی» دارند، افراطی‌ترین آنها شمرده می‌شود؛ گروهی که پایه و اساس اندیشه‌هایش «تکفیری – سلفی – جهادی» و پدر روحی و معنوی آن «ابومصعب الزرقاوی» است که در دامان «القاعده» نشو و نما یافت، اما بسیار خشن‌تر و تندروتر از آن بود.

نشو و نمای داعش

تاریخ ظهور داعش به سال 2003 باز می‌گردد، هنگامی‌که «ابو مصعب الزرقاوی»، بنیانگذار گروه تروریستی «جماعت توحید و جهاد» در عراق با «اسامه بن لادن»، رهبر گروه تروریستی «القاعده» بیعت کرد. در آن برهه از زمان شاخه القاعده در عراق تحت رهبری الزرقاوی بود که عناصر خود را از میان اهل سنت عراق و دیگر کشورهای اسلامی منطقه جذب و تامین می‌کرد.

در سال 2006 الزرقاوی گروه‌های مسلح تندرو را در یک سازمان بنام «مجلس شورای مجاهدین» گردآورد که رهبری آن برعهده فردی بنام «ابوعمر عبدالله رشید البغدادی» بود، اما این مجلس شورا بیش از 10 ماه دوام نیارود و پس از هلاکت الزرقاوی منحل شد و پس از آن اگرچه برخی از اعضای شورا به همراه گروه‌هایشان تحت لوای «ابو حمزه المهاجر»، رهبر جدید القاعده در عراق قرار گرفتند، اما «ابوعمر البغدادی»، پیوستن به ابوحمزه المهاجر را رد کرد تا «امارت اسلامی در عراق» را تشکیل دهد.

ابوعمر البغدادی در سال 2010 به هلاکت می‌رسد و با مرگ وی «ابوبکر البغدادی» رهبر جدید گروه و جانشین ابوعمر می‌شود. تا نوبت به آغاز بحران سوریه در مارس 2011 می‌رسد. با آغاز بحران سوریه، «امارت اسلامی در عراق» فرصت را برای رشد و گسترش فعالیت‌هایش در این کشور مناسب می‌بیند و راهی این کشور می‌شود.

در سال 2012 «امارت اسلامی در عراق» مبارزه با دیگر گروه‌های هم مشرب، بویژه «جبهه النصره» را آغاز کرد تا گستره نفوذ خود را در سوریه توسعه دهد و از بیعت با القاعده امتناع کند. پس از این امتناع ابوبکر البغدادی ولادت «امارت اسلامی عراق و شام» که به اختصار «داعش» خوانده می‌شود، را در سوریه اعلام کرد.

مشترکات داعش و وهابیت

یکی از مهمترین وجوه اشتراک وهابیت و داعش افکار و اندیشه‌های افراط‌گرایانه آنهاست، آنچه امروز در عراق و سوریه از تخریب مساجد، بارگاه‌ها و مرقدهای مقدس شیعیان و تشکیل دادگاه‌های شرع و اجرای احکام اعدام جمعی مشاهده می‌شود، مشابه همان رخدادهایی است که آل‌سعود برپایه افکار و اندیشه‌های وهابی طی سال‌های 1904 تا 1925 دست به آن زدند و بارگاه‌ها و مرقدهای اهل بیت(ع) و قبور صحابه و مساجد و خانه‌های اولیای خدا را تخریب کردند.

تاریخ نقل می‌کند، جنگ‌های آل‌سعود که مورد حمایت شرعی «وهابیت» بود، بیش از 7 هزار کشته برجا گذاشت تا به تاسیس پادشاهی سعودی منتهی شود که مدعی بود، تنها شرعیت را پیاده می‌کند، همان ادعایی که داعش اکنون از آن دم می‌زند.

آیا داعش به تنهایی توان نشو و نما داشت

نگاهی گذرا به نحوه شکل‌گیری و نشو و نمای داعش نشان می‌دهد، ریشه‌های فکری و اعتقادی این گروه تکفیری از چه مکتبی نشات می‌گیرد و چه طرف‌های به تبع این افکار و اندیشه‌ها از این گروه حمایت کرده و با دستاویز قرار دادن آن درصدد تحقق چه اهدافی هستند.

در بیان نحوه شکل‌گیری داعش گفته شد، پایه‌گذار این گروه تکفیری «ابومصعب الزرقاوی» بود که از جمله بارزترین نظریه‌پردازان و جهادی‌های گروه تروریستی «القاعده» بود. در حالی‌که هویت القاعده، اینکه چه طرف‌هایی آن را بوجود آوردند و از آن حمایت کردند و از تشکیل آن بدنبال تحقق چه اهدافی بودند و این گروه تاکنون چه جنایاتی مرتکب شده و بدون کمک‌ و حمایت طرف‌های منطقه‌ای همچون عربستان و قطر و طرف‌های بین‌المللی مانند آمریکا امکان ادامه حیات و توسعه نفوذ نداشت، برکسی پوشیده نیست.

اندکی تامل در ریشه و خاستگاه داعش و افکار و اندیشه‌هایش و اهدافی که دنبال می‌کند، پاسخگویی پرسش‌های بسیار موجود درباره این گروه تکفیری است.

براساس آنچه گفته شد، داعش بدون حمایت‌ طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی هیچ‌گاه امکان ظهور و رشد و نمو نمی‌یافت، بی‌شک حمایت‌های کشورهایی همچون عربستان، ترکیه، قطر و آمریکا بود که به داعش قدرت بخشید تا با تکیه بر اندیشه‌های «تکفیری‌–‌جهادیش» آزادانه مرتکب هر جنایتی در منطقه شود.

حامیان اصلی داعش

اندیشه «جهاد» و «تکفیر» دو اصل مهم از اصول حاکم بر گروه تروریستی تکفیری داعش است که ریشه‌های ظهور آن در تاریخ معاصر به دهه هشتاد قرن 20 باز می‌گردد، زمانی‌که افغانستان توسط اتحاد شوروی سابق اشغال شد، تا بدنبال آن آمریکا پروسه «اشغال سرزمین مسلمانان بدست کفار» را کلید بزند و با این حربه و در لفافه «جهاد» به مقابله با اتحاد شوروی برخیزد.

به این ترتیب مسلمانان هیزم آتشی شدند که بدست آمریکا در افغانستان برافروخته شد و قربانی توطئه‌ای بنام «جهاد» در برابر اشغالگران خارجی (نظامیان شوروی) شدند، تا هدف آمریکا یعنی مقابله با نفوذ کمونیسم در منطقه را محقق کنند.

چند سال بعد، پس از اشغال عراق توسط آمریکا، این جهاد به آتشی تبدیل شد که دامن آمریکایی‌ها را در عراق گرفت. اما حد فاصل دوره زمانی بین فعالیت جهادی‌ها در افغانستان و عراق، منطقه شاهد رشد افکار و اندیشه‌های جهادی بین جوانان بنیادگرا بود که رشد افراط گرایی و بنیادگرایی در این جوانان برای ارضای نیازهای روحی و فکری‌‌اشان را در پی داشت، همین جوانان چند سال بعد، با آغاز بحران سوریه با پیوستن به گروه‌هایی همچون داعش مدعی «احیای خلافت اسلامی» و «تاسیس دولت اسلامی» با کمک سلاح و آتش شدند، در حالی‌که در واقع ابزاری بدست آمریکا برای نابودی مسلمانان بدست مسلمانان بودند.

افشاگری‌‌های آمریکایی

مستندات بسیاری وجود دارد که ثابت می‌کند، آنچه «داعش» خوانده می‌شود، ساخته و پرداخته آمریکایی‌هاست و مشهورترین این اعترافات از آن «هیلاری کلینتون»، وزیر خارجه سابق آمریکاست که در کتاب جدید خاطرات خود اذعان می‌کند: «قرار بود، داعش براساس توافق آمریکا و اخوان‌المسلمین مصر، در مصر تشکیل شود، اما رخدادهای 30 ژوئن 2014 در این کشور که به قدرت رسیدن نظامیان در مصر و براندازی حکومت اخوانی‌ها ظرف 72 ساعت را بدنبال داشت، همه توافقات را بر باد داد».

کلینتون می‌افزاید: « قرار بود، پنجم ژوئیه 2013 در نشستی با هم‌پیمانان غربی خود، دولت اسلامی را برسمیت بشناسیم و بدین منظور من به 112 کشور سفر کردم تا نقش آمریکا و توافق با دوستان درباره برسمیت شناختن داعش بلافاصله پس از تشکیل آن را توضیح دهم».

وزیر خارجه سابق آمریکا سپس به تبیین اهداف آمریکا از این اقدام می‌پردازد: «قرار بود، آمریکا بواسطه اخوانی‌های مصر و داعش، منطقه را تقسیم کند که این تقسیمات منطقه‌ای کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس را نیز شامل می‌شد. براساس این تقسیمات، نقشه خاورمیانه کاملا تغییر می‌کرد و به آمریکا امکان تسلط کامل بر منافع نفتی و گذرگاه‌های دریایی را می‌داد».

این اعترافات نشان می‌دهد، سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی در شکل‌گیری گروهای افراط‌گرا بویژه داعش نقش اساسی داشتند و در عملیاتی بنام «لانه زنبور» این گروه را تشکیل دادند.

شواهد موجود بیانگر آن است که داعش برای حمایت از رژیم صهیونیستی شکل گرفت و هدف عملیات «لانه زنبور» تشکیل گروهی با شعارهای اسلامی بود که افراط‌گرایان سراسر جهان جذب کند و با تکیه بر اندیشه‌های جهادی‌-‌تکفیری، سلاح خود را بسمت دشمنان رژیم صهیونیستی نشانه بگیرند.

همچنین باید به افشاگری «جیمز ولسی»، رئیس سابق سازمان «سیا» اشاره کرد که در سال 2006 تصریح کرد: «سیا برای جهان اسلام طرحی خواهد ریخت که آن را درگیر انقلاب‌هایی داخلی کند، انقلاب‌هایی که با تکیه بر تعصب‌گرایی، طایفه‌گرایی و مذهب‌گرایی تقسیم این جهان را بدنبال داشته باشد و زمینه نفوذ آمریکا و تسلط بر آن را فراهم کند».

رئیس سابق سازمان سیا ادامه می‌دهد:‌ »اگر بتوانیم به ملل اسلامی بقبولانیم که آنها تحت بردگی و ظلم هستند و ما در کنار آنها قرار داریم، موفق خواهیم شد، به بسیاری از اهداف خود برسیم، همانند آنچه طی جنگ‌های جهانی اول و دوم با اتحاد شوروی سابق انجام دادیم. به این ترتیب آنها را به مللی درگیر با یکدیگر و در نزاع با هم تبدیل می‌کنیم. این پروژه از عراق آغاز و سپس سوریه و لیبی را در بر می‌گیرد تا نوبت به عربستان و مصر برسد».

از آنچه گذشت می‌توان به اهداف واقعی نهفته در پس تشکیل گروه‌های تروریستی مانند داعش و حمایت از آنها توسط عربستان و آمریکا پی برد، چون اگر غیر از این بود، رژیم صهیونیستی هیچ‌گاه در برابر آنچه «بهار عربی» خوانده می‌شد، سکوت نمی‌کرد و اگر گروه‌های تروریستی مانند داعش واقعا در پی تاسیس دولت اسلامی بودند، جهاد خود را نه علیه مسلمانان دیگر که علیه رژیم صهیونیستی اعلام می‌کردند و هدف خود را آزادسازی بیت‌المقدس قرار می‌دادند، در حالی‌که این گروه‌ها نه تنها تهدیدی برای رژیم صهیونیستی نبودند، بلکه هر روز دامنه همکاری خود با این رژیم را توسعه می‌دهند و بارزترین نمونه آن، همکاری رژیم صهیونیستی با «جبهه النصره» در جنوب سوریه است.

راه‌های مقابله با داعش

بی‌شک اقدام نظامی، آن هم اقدام نظامی هماهنگ بین کشورهای منطقه تنها بخشی از راه حل مقابله با گروه‌های تروریستی تکفیری از جمله داعش است. کشورهای منطقه باید به این درک برسند، امنیت همگان در مقابله با بحران فعلی داعش، به هم وابسته است و آتش تعصب و افراط‌گرایی فردی و یک‌جانبه خاموش نمی‌شود.

همچنین باید دریافت، داعش بطور حتم توسط آنچه ائتلاف بین المللی خوانده می‌شود، شکست نخواهد خورد. داعش تهدیدی جهانی است و نیاز به پاسخی جهانی دارد. کشورهای منطقه باید به این باور برسند، تنها با یک گروه تروریستی مبارزه نمی‌کنند، بلکه با یک ایدئولوژی مخرب روبه‌رو هستند که باید جدای از عرصه نظامی، آن را در عرصه اندیشه و فکر نیز شکست داد، بویژه آنکه کارشناسان تاکید می‌کنند، «ایدئولوژی» بزرگترین خطری است که جهان در دهه آینده با آن روبه‌رو است. بذرهای این خطر اکنون در اروپا، آمریکا، آسیا و مناطق دیگر درحال رشد است و داعش با استفاده از مذهب وارونه‌ای که ارائه می‌دهد و افزایش نفرت، توانایی جذب گروه‌های تروریستی و عناصر افراط‌گرا از سراسر جهان را دارد. به همین دلیل نابودی گروه‌های تروریستی برای پایان دادن به این خطر کافی نیست، بلکه باید با ریشه‌های این ایدئولوژی خطرناک مقابله کرد تا نتواند بار دیگر در منطقه رشد کند.

ایجاد آگاهی و بیداری میان مردم در قبال داعش و افشای اهداف واقعی این گروه تروریستی و حامیان آن یکی از مهمترین راهکارهای مقابله با داعش است،‌ اقدامی که مراجع عالی دینی عراق از جمله «آیت‌الله سیستانی» به آن پی برده و از مردم خواستار چه شیعه و چه سنی خواست، به مقابله با این دشمن بسیج شوند.

در این راه نمی‌توان از اقدامات ارزشم

- See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13931017001405#sthash.05dXToNo.dpuf


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Buy viagra
سه شنبه 23 مرداد 1397 05:43 ق.ظ

Regards! I value this!
sildenafil to buy buy viagra pills online order viagra sildenafil buy uk buy viagra superdrug get viagra uk where can i get viagra online viagra cheap no prescription rx online viagra buy viagra soft
cialis online no prescription
دوشنبه 22 مرداد 1397 09:27 ب.ظ

Nicely put. Kudos.
generic cialis pill online cialis 5 mg cialis kaufen bankberweisung cialis generico wow cialis tadalafil 100mg cialis 20mg cialis per paypa generic cialis pill online buy generic cialis cialis soft tabs for sale
Cialis canada
دوشنبه 7 خرداد 1397 08:21 ق.ظ

Thanks a lot, Ample data!

prezzo di cialis in bulgaria tadalafil 20 mg cialis 5 mg para diabeticos tadalafil tablets only now cialis 20 mg generic cialis soft gels cialis 5 mg effetti collateral cialis sale online generic cialis pro cialis uk next day
heel lifts
پنجشنبه 27 اردیبهشت 1397 08:31 ق.ظ
It's hard to come by educated people on this subject, however, you sound like you know what you're talking
about! Thanks
Online viagra
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 04:46 ب.ظ

Nicely put. Regards.
buy online pharmacy buy viagra online without prescription with overnight delivery viagra buy uk viagra tablets online buying viagra online australia viagra generic online pharmacy buy viagra no prescription online buy viagra europe how to order viagra where can you buy viagra from
Cialis generic
شنبه 18 فروردین 1397 07:41 ق.ظ

You have made your point!
tadalafil 20mg when will generic cialis be available trusted tabled cialis softabs cialis rezeptfrei sterreich cialis generisches kanada cialis uk next day tesco price cialis cipla cialis online cialis 5 effetti collaterali achat cialis en suisse
Cialis canada
شنبه 4 فروردین 1397 06:55 ق.ظ

Terrific information. Regards.
cialis arginine interactio how does cialis work we use it 50 mg cialis dose cialis daily reviews cialis efficacit cialis y deporte cialis australia org cialis sale online american pharmacy cialis canadian discount cialis
What do you do for a sore Achilles tendon?
دوشنبه 27 شهریور 1396 12:19 ق.ظ
I blog quite often and I truly thank you for your content.
The article has really peaked my interest. I am going to take
a note of your site and keep checking for new details about once a
week. I subscribed to your Feed as well.
foot issues
شنبه 18 شهریور 1396 05:58 ب.ظ
I know this website provides quality based articles or reviews and
other data, is there any other web page which presents such
things in quality?
What causes pain in the back of the heel?
دوشنبه 16 مرداد 1396 04:39 ب.ظ
At this time it sounds like Expression Engine is
the top blogging platform out there right now.
(from what I've read) Is that what you are using on your blog?
How does Achilles tendonitis occur?
دوشنبه 9 مرداد 1396 06:26 ب.ظ
This design is wicked! You certainly know how to keep a reader entertained.
Between your wit and your videos, I was almost moved to start my
own blog (well, almost...HaHa!) Great job. I really enjoyed
what you had to say, and more than that, how you presented it.
Too cool!
reenacrofton.hatenablog.com
دوشنبه 9 مرداد 1396 01:09 ق.ظ
May I just say what a comfort to uncover a person that truly understands what they are discussing online.
You certainly realize how to bring a problem to light
and make it important. More and more people need to read
this and understand this side of the story. I was surprised that
you aren't more popular since you certainly have the gift.
How do you get taller in a day?
شنبه 7 مرداد 1396 12:07 ب.ظ
Simply want to say your article is as amazing. The clarity in your post is
just nice and i can assume you are an expert on this subject.
Fine with your permission let me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post.

Thanks a million and please continue the gratifying work.
What do eccentric heel drops do?
جمعه 6 مرداد 1396 07:41 ب.ظ
There is certainly a lot to find out about this topic.
I like all the points you have made.
milagrosborns.jimdo.com
دوشنبه 12 تیر 1396 03:12 ق.ظ
My brother recommended I might like this website.

He was once totally right. This post truly made my day.
You cann't consider just how a lot time I had spent for this info!
Thank you!
http://brynnastarita.wordpress.com
دوشنبه 1 خرداد 1396 01:01 ب.ظ
I know this if off topic but I'm looking into starting my own weblog and was curious what
all is required to get set up? I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
I'm not very internet smart so I'm not 100% sure. Any tips or advice would be greatly appreciated.
Thank you
http://ameblo.jp/sandrasliman/entry-12048600878.html
پنجشنبه 28 اردیبهشت 1396 02:38 ب.ظ
First off I would like to say awesome blog!
I had a quick question in which I'd like to ask if you do not mind.
I was interested to find out how you center yourself and
clear your head before writing. I have had a difficult time clearing my mind in getting my ideas out.
I truly do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to
15 minutes are generally lost simply just trying to figure
out how to begin. Any recommendations or tips? Kudos!
manicure
سه شنبه 5 اردیبهشت 1396 07:21 ب.ظ
certainly like your web site but you need to check the spelling on quite a few of your posts.

Several of them are rife with spelling issues and I
to find it very bothersome to inform the truth then again I will definitely come again again.
BHW
سه شنبه 29 فروردین 1396 02:09 ق.ظ
Hey there! Someone in my Facebook group shared this website with us so I came to take a
look. I'm definitely enjoying the information. I'm bookmarking and
will be tweeting this to my followers! Great blog and excellent style and
design.
manicure
سه شنبه 22 فروردین 1396 05:14 ق.ظ
Wonderful work! That is the type of information that are
supposed to be shared around the net. Shame on Google for now not positioning this publish upper!

Come on over and seek advice from my web site . Thank you =)
manicure
دوشنبه 14 فروردین 1396 10:41 ب.ظ
Thanks in favor of sharing such a good opinion, piece
of writing is pleasant, thats why i have read it fully
آیدا
دوشنبه 29 دی 1393 03:26 ب.ظ
از این که اتفاقی با وبلاگت آشنا شدم خوشحالم . برای اینکه بتونیم از مطالب وبلاگهای هم و دوستان من استفاده کنیم وارد وبلاگ من شو و لینک وبلاگت رو ثبت کن ، یه تبادل لینک خیلی سادست . ممنون که وقت گذاشتی و نظر منو خوندی.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo
* *

جاوا اسكریپت


ابزار وبلاگنویسی * * *
این سایت را حمایت می کنم
* Oneline users :