تبلیغات
تصاویر و مطالب جالب - «داعش» چگونه و با چه هدفی شکل گرفت؟

«داعش» چگونه و با چه هدفی شکل گرفت؟

نویسنده :آرن کشیشیان
تاریخ:دوشنبه 29 دی 1393-03:10 ب.ظ

فتنه «داعش» چگونه و با چه هدفی شکل گرفت و راه‌های مقابله با آن چیست

آنچه گروه تروریستی تکفیری «داعش» خوانده می‌شود، در واقع فتنه‌ای است که آتش آن بدست طرف‌هایی مانند عربستان و آمریکا برافروخته شد، توجه به نحوه شکل‌گیری این گروه و اهدافی که دنبال می‌کند، راه‌های مقابله با آن را راحت‌تر خواهد کرد.

خبرگزاری فارس: فتنه «داعش» چگونه و با چه هدفی شکل گرفت و راه‌های مقابله با آن چیست

به گزارش خبرگزاری فارس، ظهور گروه تروریستی تکفیری «داعش» طی‌ حدوداً دو سال اخیر در منطقه خاورمیانه و تبدیل شدن آن به مهمترین کانون بحث و مناقشه‌های سیاسی و نظامی منطقه و جهان، توجه تحلیلگران سیاسی و امنیتی را به این گروه جلب کرده و موجب شده، تحلیل‌ها و موضع‌گیری‌های متعددی در این خصوص ارائه شود.

در این بین برخی از بعد سیاسی سرمنشاء داعش را در کشورهایی مانند عربستان و قطر جست‌وجو کردند و برخی دیگر نیز آن را زاده توطئه و فتنه‌ای غربی به سرکردگی آمریکا و انگلیس دانستند، بعبارت دیگر داعش را توطئه‌ای صهیونیستی برای تغییر نظام «ژئوسیاسی» خاورمیانه شمردند. 

این گروه از تحلیلگران تاکید می‌کنند، داعش دارای ریشه‌ای نیست که آن را برکند، بهمین دلیل از بین بردن آن تنها با عملیاتی سریع و فراگیر امکان‌پذیر است، اما ادامه بقای داعش و استمرار جنایات آن و تداوم پیوستن جوانان کشورهای دیگر به آن، موجب می‌شود، نگاهی عمیق‌تر به این گروه داشت، چون هرچه میزان شناخت از دشمن بیشتر باشد، راه‌های مقابله با آن راحت‌تر خواهد بود.

رشد و نمو داعش در دامان وهابیت

 امروزه «داعش» میان گروه‌ها و جریان‌هایی که داعیه «اسلامگرایی» دارند، افراطی‌ترین آنها شمرده می‌شود؛ گروهی که پایه و اساس اندیشه‌هایش «تکفیری – سلفی – جهادی» و پدر روحی و معنوی آن «ابومصعب الزرقاوی» است که در دامان «القاعده» نشو و نما یافت، اما بسیار خشن‌تر و تندروتر از آن بود.

نشو و نمای داعش

تاریخ ظهور داعش به سال 2003 باز می‌گردد، هنگامی‌که «ابو مصعب الزرقاوی»، بنیانگذار گروه تروریستی «جماعت توحید و جهاد» در عراق با «اسامه بن لادن»، رهبر گروه تروریستی «القاعده» بیعت کرد. در آن برهه از زمان شاخه القاعده در عراق تحت رهبری الزرقاوی بود که عناصر خود را از میان اهل سنت عراق و دیگر کشورهای اسلامی منطقه جذب و تامین می‌کرد.

در سال 2006 الزرقاوی گروه‌های مسلح تندرو را در یک سازمان بنام «مجلس شورای مجاهدین» گردآورد که رهبری آن برعهده فردی بنام «ابوعمر عبدالله رشید البغدادی» بود، اما این مجلس شورا بیش از 10 ماه دوام نیارود و پس از هلاکت الزرقاوی منحل شد و پس از آن اگرچه برخی از اعضای شورا به همراه گروه‌هایشان تحت لوای «ابو حمزه المهاجر»، رهبر جدید القاعده در عراق قرار گرفتند، اما «ابوعمر البغدادی»، پیوستن به ابوحمزه المهاجر را رد کرد تا «امارت اسلامی در عراق» را تشکیل دهد.

ابوعمر البغدادی در سال 2010 به هلاکت می‌رسد و با مرگ وی «ابوبکر البغدادی» رهبر جدید گروه و جانشین ابوعمر می‌شود. تا نوبت به آغاز بحران سوریه در مارس 2011 می‌رسد. با آغاز بحران سوریه، «امارت اسلامی در عراق» فرصت را برای رشد و گسترش فعالیت‌هایش در این کشور مناسب می‌بیند و راهی این کشور می‌شود.

در سال 2012 «امارت اسلامی در عراق» مبارزه با دیگر گروه‌های هم مشرب، بویژه «جبهه النصره» را آغاز کرد تا گستره نفوذ خود را در سوریه توسعه دهد و از بیعت با القاعده امتناع کند. پس از این امتناع ابوبکر البغدادی ولادت «امارت اسلامی عراق و شام» که به اختصار «داعش» خوانده می‌شود، را در سوریه اعلام کرد.

مشترکات داعش و وهابیت

یکی از مهمترین وجوه اشتراک وهابیت و داعش افکار و اندیشه‌های افراط‌گرایانه آنهاست، آنچه امروز در عراق و سوریه از تخریب مساجد، بارگاه‌ها و مرقدهای مقدس شیعیان و تشکیل دادگاه‌های شرع و اجرای احکام اعدام جمعی مشاهده می‌شود، مشابه همان رخدادهایی است که آل‌سعود برپایه افکار و اندیشه‌های وهابی طی سال‌های 1904 تا 1925 دست به آن زدند و بارگاه‌ها و مرقدهای اهل بیت(ع) و قبور صحابه و مساجد و خانه‌های اولیای خدا را تخریب کردند.

تاریخ نقل می‌کند، جنگ‌های آل‌سعود که مورد حمایت شرعی «وهابیت» بود، بیش از 7 هزار کشته برجا گذاشت تا به تاسیس پادشاهی سعودی منتهی شود که مدعی بود، تنها شرعیت را پیاده می‌کند، همان ادعایی که داعش اکنون از آن دم می‌زند.

آیا داعش به تنهایی توان نشو و نما داشت

نگاهی گذرا به نحوه شکل‌گیری و نشو و نمای داعش نشان می‌دهد، ریشه‌های فکری و اعتقادی این گروه تکفیری از چه مکتبی نشات می‌گیرد و چه طرف‌های به تبع این افکار و اندیشه‌ها از این گروه حمایت کرده و با دستاویز قرار دادن آن درصدد تحقق چه اهدافی هستند.

در بیان نحوه شکل‌گیری داعش گفته شد، پایه‌گذار این گروه تکفیری «ابومصعب الزرقاوی» بود که از جمله بارزترین نظریه‌پردازان و جهادی‌های گروه تروریستی «القاعده» بود. در حالی‌که هویت القاعده، اینکه چه طرف‌هایی آن را بوجود آوردند و از آن حمایت کردند و از تشکیل آن بدنبال تحقق چه اهدافی بودند و این گروه تاکنون چه جنایاتی مرتکب شده و بدون کمک‌ و حمایت طرف‌های منطقه‌ای همچون عربستان و قطر و طرف‌های بین‌المللی مانند آمریکا امکان ادامه حیات و توسعه نفوذ نداشت، برکسی پوشیده نیست.

اندکی تامل در ریشه و خاستگاه داعش و افکار و اندیشه‌هایش و اهدافی که دنبال می‌کند، پاسخگویی پرسش‌های بسیار موجود درباره این گروه تکفیری است.

براساس آنچه گفته شد، داعش بدون حمایت‌ طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی هیچ‌گاه امکان ظهور و رشد و نمو نمی‌یافت، بی‌شک حمایت‌های کشورهایی همچون عربستان، ترکیه، قطر و آمریکا بود که به داعش قدرت بخشید تا با تکیه بر اندیشه‌های «تکفیری‌–‌جهادیش» آزادانه مرتکب هر جنایتی در منطقه شود.

حامیان اصلی داعش

اندیشه «جهاد» و «تکفیر» دو اصل مهم از اصول حاکم بر گروه تروریستی تکفیری داعش است که ریشه‌های ظهور آن در تاریخ معاصر به دهه هشتاد قرن 20 باز می‌گردد، زمانی‌که افغانستان توسط اتحاد شوروی سابق اشغال شد، تا بدنبال آن آمریکا پروسه «اشغال سرزمین مسلمانان بدست کفار» را کلید بزند و با این حربه و در لفافه «جهاد» به مقابله با اتحاد شوروی برخیزد.

به این ترتیب مسلمانان هیزم آتشی شدند که بدست آمریکا در افغانستان برافروخته شد و قربانی توطئه‌ای بنام «جهاد» در برابر اشغالگران خارجی (نظامیان شوروی) شدند، تا هدف آمریکا یعنی مقابله با نفوذ کمونیسم در منطقه را محقق کنند.

چند سال بعد، پس از اشغال عراق توسط آمریکا، این جهاد به آتشی تبدیل شد که دامن آمریکایی‌ها را در عراق گرفت. اما حد فاصل دوره زمانی بین فعالیت جهادی‌ها در افغانستان و عراق، منطقه شاهد رشد افکار و اندیشه‌های جهادی بین جوانان بنیادگرا بود که رشد افراط گرایی و بنیادگرایی در این جوانان برای ارضای نیازهای روحی و فکری‌‌اشان را در پی داشت، همین جوانان چند سال بعد، با آغاز بحران سوریه با پیوستن به گروه‌هایی همچون داعش مدعی «احیای خلافت اسلامی» و «تاسیس دولت اسلامی» با کمک سلاح و آتش شدند، در حالی‌که در واقع ابزاری بدست آمریکا برای نابودی مسلمانان بدست مسلمانان بودند.

افشاگری‌‌های آمریکایی

مستندات بسیاری وجود دارد که ثابت می‌کند، آنچه «داعش» خوانده می‌شود، ساخته و پرداخته آمریکایی‌هاست و مشهورترین این اعترافات از آن «هیلاری کلینتون»، وزیر خارجه سابق آمریکاست که در کتاب جدید خاطرات خود اذعان می‌کند: «قرار بود، داعش براساس توافق آمریکا و اخوان‌المسلمین مصر، در مصر تشکیل شود، اما رخدادهای 30 ژوئن 2014 در این کشور که به قدرت رسیدن نظامیان در مصر و براندازی حکومت اخوانی‌ها ظرف 72 ساعت را بدنبال داشت، همه توافقات را بر باد داد».

کلینتون می‌افزاید: « قرار بود، پنجم ژوئیه 2013 در نشستی با هم‌پیمانان غربی خود، دولت اسلامی را برسمیت بشناسیم و بدین منظور من به 112 کشور سفر کردم تا نقش آمریکا و توافق با دوستان درباره برسمیت شناختن داعش بلافاصله پس از تشکیل آن را توضیح دهم».

وزیر خارجه سابق آمریکا سپس به تبیین اهداف آمریکا از این اقدام می‌پردازد: «قرار بود، آمریکا بواسطه اخوانی‌های مصر و داعش، منطقه را تقسیم کند که این تقسیمات منطقه‌ای کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس را نیز شامل می‌شد. براساس این تقسیمات، نقشه خاورمیانه کاملا تغییر می‌کرد و به آمریکا امکان تسلط کامل بر منافع نفتی و گذرگاه‌های دریایی را می‌داد».

این اعترافات نشان می‌دهد، سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی در شکل‌گیری گروهای افراط‌گرا بویژه داعش نقش اساسی داشتند و در عملیاتی بنام «لانه زنبور» این گروه را تشکیل دادند.

شواهد موجود بیانگر آن است که داعش برای حمایت از رژیم صهیونیستی شکل گرفت و هدف عملیات «لانه زنبور» تشکیل گروهی با شعارهای اسلامی بود که افراط‌گرایان سراسر جهان جذب کند و با تکیه بر اندیشه‌های جهادی‌-‌تکفیری، سلاح خود را بسمت دشمنان رژیم صهیونیستی نشانه بگیرند.

همچنین باید به افشاگری «جیمز ولسی»، رئیس سابق سازمان «سیا» اشاره کرد که در سال 2006 تصریح کرد: «سیا برای جهان اسلام طرحی خواهد ریخت که آن را درگیر انقلاب‌هایی داخلی کند، انقلاب‌هایی که با تکیه بر تعصب‌گرایی، طایفه‌گرایی و مذهب‌گرایی تقسیم این جهان را بدنبال داشته باشد و زمینه نفوذ آمریکا و تسلط بر آن را فراهم کند».

رئیس سابق سازمان سیا ادامه می‌دهد:‌ »اگر بتوانیم به ملل اسلامی بقبولانیم که آنها تحت بردگی و ظلم هستند و ما در کنار آنها قرار داریم، موفق خواهیم شد، به بسیاری از اهداف خود برسیم، همانند آنچه طی جنگ‌های جهانی اول و دوم با اتحاد شوروی سابق انجام دادیم. به این ترتیب آنها را به مللی درگیر با یکدیگر و در نزاع با هم تبدیل می‌کنیم. این پروژه از عراق آغاز و سپس سوریه و لیبی را در بر می‌گیرد تا نوبت به عربستان و مصر برسد».

از آنچه گذشت می‌توان به اهداف واقعی نهفته در پس تشکیل گروه‌های تروریستی مانند داعش و حمایت از آنها توسط عربستان و آمریکا پی برد، چون اگر غیر از این بود، رژیم صهیونیستی هیچ‌گاه در برابر آنچه «بهار عربی» خوانده می‌شد، سکوت نمی‌کرد و اگر گروه‌های تروریستی مانند داعش واقعا در پی تاسیس دولت اسلامی بودند، جهاد خود را نه علیه مسلمانان دیگر که علیه رژیم صهیونیستی اعلام می‌کردند و هدف خود را آزادسازی بیت‌المقدس قرار می‌دادند، در حالی‌که این گروه‌ها نه تنها تهدیدی برای رژیم صهیونیستی نبودند، بلکه هر روز دامنه همکاری خود با این رژیم را توسعه می‌دهند و بارزترین نمونه آن، همکاری رژیم صهیونیستی با «جبهه النصره» در جنوب سوریه است.

راه‌های مقابله با داعش

بی‌شک اقدام نظامی، آن هم اقدام نظامی هماهنگ بین کشورهای منطقه تنها بخشی از راه حل مقابله با گروه‌های تروریستی تکفیری از جمله داعش است. کشورهای منطقه باید به این درک برسند، امنیت همگان در مقابله با بحران فعلی داعش، به هم وابسته است و آتش تعصب و افراط‌گرایی فردی و یک‌جانبه خاموش نمی‌شود.

همچنین باید دریافت، داعش بطور حتم توسط آنچه ائتلاف بین المللی خوانده می‌شود، شکست نخواهد خورد. داعش تهدیدی جهانی است و نیاز به پاسخی جهانی دارد. کشورهای منطقه باید به این باور برسند، تنها با یک گروه تروریستی مبارزه نمی‌کنند، بلکه با یک ایدئولوژی مخرب روبه‌رو هستند که باید جدای از عرصه نظامی، آن را در عرصه اندیشه و فکر نیز شکست داد، بویژه آنکه کارشناسان تاکید می‌کنند، «ایدئولوژی» بزرگترین خطری است که جهان در دهه آینده با آن روبه‌رو است. بذرهای این خطر اکنون در اروپا، آمریکا، آسیا و مناطق دیگر درحال رشد است و داعش با استفاده از مذهب وارونه‌ای که ارائه می‌دهد و افزایش نفرت، توانایی جذب گروه‌های تروریستی و عناصر افراط‌گرا از سراسر جهان را دارد. به همین دلیل نابودی گروه‌های تروریستی برای پایان دادن به این خطر کافی نیست، بلکه باید با ریشه‌های این ایدئولوژی خطرناک مقابله کرد تا نتواند بار دیگر در منطقه رشد کند.

ایجاد آگاهی و بیداری میان مردم در قبال داعش و افشای اهداف واقعی این گروه تروریستی و حامیان آن یکی از مهمترین راهکارهای مقابله با داعش است،‌ اقدامی که مراجع عالی دینی عراق از جمله «آیت‌الله سیستانی» به آن پی برده و از مردم خواستار چه شیعه و چه سنی خواست، به مقابله با این دشمن بسیج شوند.

در این راه نمی‌توان از اقدامات ارزشم

- See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13931017001405#sthash.05dXToNo.dpuf


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
buy generic cialis online
جمعه 16 آذر 1397 06:40 ق.ظ

Wonderful tips. Thanks.
only here cialis pills cipla cialis online link for you cialis price low cost cialis 20mg brand cialis nl cialis patent expiration cialis side effects american pharmacy cialis if a woman takes a mans cialis prices on cialis 10 mg
buy generic cialis
پنجشنبه 15 آذر 1397 11:29 ق.ظ

Thank you. I enjoy this!
cialis 30 day sample generic low dose cialis click here to buy cialis import cialis generic cialis in vietnam cialis para que sirve where do you buy cialis cialis australian price cialis australian price walgreens price for cialis
Cialis online
چهارشنبه 14 آذر 1397 03:27 ق.ظ

Perfectly voiced without a doubt! .
look here cialis cheap canada buy cheap cialis in uk cialis canadian drugs cialis for sale in europa rezeptfrei cialis apotheke wow cialis tadalafil 100mg cialis venta a domicilio cialis therapie wow look it cialis mexico cialis diario compra
Cialis prices
سه شنبه 13 آذر 1397 04:22 ب.ظ

Many thanks! Numerous info!

buy cialis uk no prescription enter site natural cialis cialis 5 mg buy buy cialis online cheapest cialis usa cost viagra vs cialis cialis usa cost buy brand cialis cheap cialis prezzo di mercato dose size of cialis
Cialis online
سه شنبه 13 آذر 1397 05:01 ق.ظ

With thanks. A good amount of stuff.

acheter cialis kamagra free cialis cialis tadalafil online cialis generico cialis generico postepay cialis canada on line only now cialis 20 mg cialis lowest price generic cialis soft gels wow cialis 20
Cialis generic
دوشنبه 12 آذر 1397 04:44 ق.ظ

You suggested that wonderfully.
cialis australia org cialis coupons printable buy brand cialis cheap buy cialis online cialis 5 mg funziona 200 cialis coupon cialis 5 effetti collaterali generic cialis buy cialis sample pack cialis 5mg
buy tadalafil
یکشنبه 11 آذر 1397 04:21 ق.ظ

Good posts, Thank you!
cialis uk next day prix de cialis where cheapest cialis generic low dose cialis buying cialis on internet ou trouver cialis sur le net india cialis 100mg cost dosagem ideal cialis cialis per paypa we like it safe cheap cialis
buy cialis online without a prescription
شنبه 10 آذر 1397 04:55 ب.ظ

Kudos. I enjoy this!
cialis online cialis official site generic cialis tadalafil fast cialis online cialis kaufen bankberweisung cialis price in bangalore cialis 5 mg buy tadalafil 20 mg walgreens price for cialis cialis 5 mg scheda tecnica
Buy cialis
شنبه 10 آذر 1397 03:58 ق.ظ

Truly plenty of beneficial data!
cialis uk next day cialis from canada tadalafil 20 mg cialis side effects dangers cialis farmacias guadalajara cialis online buying cialis in colombia cialis rckenschmerzen cialis prezzo in linea basso cialis online
Cialis canada
جمعه 9 آذر 1397 04:42 ب.ظ

You have made your point!
cialis daily new zealand cialis 5 mg para diabeticos cialis wir preise i recommend cialis generico venta cialis en espaa recommended site cialis kanada cialis rezeptfrei sterreich cialis 50 mg soft tab cialis y deporte cipla cialis online
Cialis canada
جمعه 9 آذر 1397 04:56 ق.ظ

Really a good deal of superb facts!
cialis qualitat can i take cialis and ecstasy cialis 5 mg para diabeticos enter site natural cialis tadalafil generic cialis taglich cialis soft tabs for sale how does cialis work deutschland cialis online generic cialis soft gels
Cialis canada
پنجشنبه 8 آذر 1397 05:35 ب.ظ

Seriously many of valuable info!
buy cialis online how to buy cialis online usa cialis e hiv tadalafil 5mg tadalafil generic cialis side effects cialis 5mg billiger cialis 5 mg para diabeticos viagra vs cialis vs levitra tadalafil 10 mg
Generic cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 05:42 ق.ظ

You reported that superbly.
cialis sale online tadalafil cialis 30 day sample tadalafil 5mg cialis online nederland cialis name brand cheap tarif cialis france how to purchase cialis on line weblink price cialis cialis 30 day sample
buy cialis usa
چهارشنبه 7 آذر 1397 04:55 ب.ظ

Very good data, Regards!
cialis prezzo di mercato chinese cialis 50 mg no prescription cialis cheap generic for cialis only here cialis pills cialis canada order a sample of cialis cilas cialis prices in england buy cialis uk no prescription
Cialis pills
چهارشنبه 7 آذر 1397 05:06 ق.ظ

Nicely put, Thanks.
cialis 5 mg schweiz cialis diario compra cialis 5 mg buy cialis generique 5 mg generic cialis levitra cialis cost 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis canadian drugs cialis alternative generico cialis mexico
buy levitra
جمعه 20 مهر 1397 07:39 ق.ظ

Lovely postings. Thanks a lot.
levitra online levitra generic levitra levitra 10 mg prezzo generic levitra levitra 20mg buy 10 mg levitra vardenafil levitra online levitra prices
buy cialis online cheap
یکشنبه 8 مهر 1397 12:16 ب.ظ

With thanks. Ample stuff.

canada discount drugs cialis where do you buy cialis chinese cialis 50 mg acquisto online cialis generic cialis in vietnam cialis 50 mg soft tab cialis 100mg suppliers look here cialis order on line 40 mg cialis what if i take prezzo di cialis in bulgaria
canadian pharmacy
یکشنبه 1 مهر 1397 01:04 ق.ظ

Wow a lot of amazing information!
canadian pharmacy online 24 safe canadian online pharmacies online pharmacy canada trusted pharmacy canada buy vistagra usa cialis from canada canadian pharmacy uk delivery drugs for sale online trust pharmacy canadian canadian online pharmacies legal
cialisbuys.com
سه شنبه 27 شهریور 1397 10:23 ب.ظ

You revealed that superbly!
buying brand cialis online 5 mg cialis coupon printable online cialis ou acheter du cialis pas cher tadalafil tablets generic cialis 20mg tablets cialis therapie order a sample of cialis cialis for sale in europa cialis generic availability
http://cialisyoues.com/
پنجشنبه 15 شهریور 1397 02:01 ب.ظ

Seriously many of terrific material.
cialis 5 mg scheda tecnica generic cialis 20mg uk how to purchase cialis on line online prescriptions cialis cialis price thailand tadalafilo we like it safe cheap cialis india cialis 100mg cost compare prices cialis uk cialis generico
buy viagra onlines
سه شنبه 13 شهریور 1397 09:03 ق.ظ

Seriously quite a lot of fantastic information!
how old do you have to be to buy viagra buy pharmacy online levitra is it legal to buy viagra online generic pharmacy online online pharmacy viagra viagra online buy generic viagra online safely get viagra prescription online safe place to buy viagra online uk
babecolate.com
دوشنبه 12 شهریور 1397 07:31 ق.ظ

Many thanks! Numerous postings!

venta cialis en espaa cilas cialis professional from usa cialis online cialis side effects tadalafilo cialis venta a domicilio viagra vs cialis cialis billig cialis cuantos mg hay
cialisiv.com
یکشنبه 11 شهریور 1397 04:37 ب.ظ

Reliable information. Thanks!
cialis en mexico precio cialis side effects dangers preis cialis 20mg schweiz cialis pas cher paris dosagem ideal cialis ou trouver cialis sur le net cialis dosage amounts generic cialis pill online cialis pills in singapore cialis mit grapefruitsaft
Buy viagra
سه شنبه 23 مرداد 1397 05:43 ق.ظ

Regards! I value this!
sildenafil to buy buy viagra pills online order viagra sildenafil buy uk buy viagra superdrug get viagra uk where can i get viagra online viagra cheap no prescription rx online viagra buy viagra soft
cialis online no prescription
دوشنبه 22 مرداد 1397 09:27 ب.ظ

Nicely put. Kudos.
generic cialis pill online cialis 5 mg cialis kaufen bankberweisung cialis generico wow cialis tadalafil 100mg cialis 20mg cialis per paypa generic cialis pill online buy generic cialis cialis soft tabs for sale
Cialis canada
دوشنبه 7 خرداد 1397 08:21 ق.ظ

Thanks a lot, Ample data!

prezzo di cialis in bulgaria tadalafil 20 mg cialis 5 mg para diabeticos tadalafil tablets only now cialis 20 mg generic cialis soft gels cialis 5 mg effetti collateral cialis sale online generic cialis pro cialis uk next day
heel lifts
پنجشنبه 27 اردیبهشت 1397 08:31 ق.ظ
It's hard to come by educated people on this subject, however, you sound like you know what you're talking
about! Thanks
Online viagra
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 04:46 ب.ظ

Nicely put. Regards.
buy online pharmacy buy viagra online without prescription with overnight delivery viagra buy uk viagra tablets online buying viagra online australia viagra generic online pharmacy buy viagra no prescription online buy viagra europe how to order viagra where can you buy viagra from
Cialis generic
شنبه 18 فروردین 1397 07:41 ق.ظ

You have made your point!
tadalafil 20mg when will generic cialis be available trusted tabled cialis softabs cialis rezeptfrei sterreich cialis generisches kanada cialis uk next day tesco price cialis cipla cialis online cialis 5 effetti collaterali achat cialis en suisse
Cialis canada
شنبه 4 فروردین 1397 06:55 ق.ظ

Terrific information. Regards.
cialis arginine interactio how does cialis work we use it 50 mg cialis dose cialis daily reviews cialis efficacit cialis y deporte cialis australia org cialis sale online american pharmacy cialis canadian discount cialis
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo
* *

جاوا اسكریپت


ابزار وبلاگنویسی * * *
این سایت را حمایت می کنم
* Oneline users :